17 września – 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

W trzecią niedzielę września Kościół w Polsce obchodzi 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Do tego, aby nie koncentrować uwagi na „złych wiadomościach” zachęca papież Franciszek oraz abp Wacław Depo.

Ojciec Święty zwraca uwagę w orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu na to, by nie dać sobie ukraść radości z Królestwa. Podkreśla, że dostęp do środków przekazu, dzięki rozwojowi technologicznemu, daje wielu osobom możliwość natychmiastowego dzielenia się informacjami i rozpowszechniania ich na szeroką skalę. „Umysł człowieka jest wciąż w ruchu i nie może zaprzestać „mielenia” tego, co otrzymuje, ale to do nas należy decyzja, jaki materiał mu dostarczamy” – czytamy w orędziu.

Nawiązując do orędzia abp Wacław Depo pisze o tym, jak ważne jest przekazywanie nadziei i ufności w naszych czasach. Dziękuje też za „zaangażowanie się w przekaz i misję prawdy”.

Biskupi obecni w mediach społecznościowych zachęcają, by być obecnymi w środkach społecznego przekazu, właśnie z logiką „dobrej nowiny”. – Skoro Pan Bóg dopuścił do tego, że mamy dzisiaj środki technologii informacyjnej, to znaczy, że trzeba z tego skorzystać, jak najpełniej. Także w wychowaniu młodego człowieka – mówi bp Marek Mendyk. Uważa, że środki społecznego przekazu są dobrą przestrzenią do ewangelizacji.

Bp Marek Solarczyk, obecny na Facebooku i Twitterze, zwraca zaś uwagę na odpowiedzialność za słowo. Podkreśla, że obecność mediów społecznościowych we współczesnym świecie wymaga naszej wrażliwości i naszej obecności, ale przede wszystkim wymaga odpowiedzialności ze strony każdego uczestnika procesu komunikacji. Zwraca uwagę na to, że dziś każdy może być w mediach społecznościowych nadawcą, może być tym, który przez swoje treści trafia do drugiego człowieka. – Ważne jest, by media społecznościowe były odpowiedzialne, były bezpieczne, a patrząc ze strony Kościoła również, żeby były ewangeliczne – mówi.

Bp Solarczyk proponuje również, by media społecznościowe jednoczyły i były wykorzystywane do świadectwa i ewangelizacji, np. poprzez zmianę statutu i przyznanie się do tego, że ktoś przyjął sakrament bierzmowania.

– Niech ten dzień będzie dla nas okazją, byśmy potrafili, w jak najbogatszy sposób korzystać z tego, co jest bogactwem mediów – mówi bp Solarczyk.


BP KEP, episkopat.pl

Oredzie Ojca Świetego Franciszka

Słowo Przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP abp. Wacława Depo

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama