V Międzynarodowy Kongres „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy"

Ponad 500 młodych ludzi z Czech, Polski, Rumunii, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Węgier uczestniczy w V Międzynarodowym Kongresie „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy”, który rozpoczął się w czwartek w Wieliczce.

Podczas organizowanego przez Wspólnotę św. Idziego spotkania odbywać się będą m. in. modlitwy o pokój oraz Marsz Pamięci w Auschwitz-Birkenau.

W spotkaniu biorą udział studenci i licealiści z krajów Europy Wschodniej. Młodzi ludzie skonfrontują się z pamięcią o Holokauście i Porrajmos (eksterminacja Romów i sinti). Usłyszą m. in. świadectwo Rity Prigmore, ofiary nazistowskich eksperymentów medycznych. W piątek odwiedzą Muzeum w Auschwitz i przejdą w marszu milczenia. Pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu w Birkenau zostanie odczytany apel młodych o pokój.

Według Massimiliano Signifredi, odpowiedzialnego za Wspólnoty Sant’Egidio w Polsce, pamięć o zbrodniach II wojny światowej wciąż ma decydujące znaczenie dla przyszłości Europy i budowania cywilizacji pokojowego współistnienia społeczeństw. „W przeciwnym razie grożą nam zamknięcie i podziały, które istnieją w wielu krajach” – argumentuje. Wizyta młodych w Auschwitz-Birkenau ma być wyrazem ich zaangażowania w sprzeciw wobec wszelkich form przemocy i rasizmu.

Młodzi odbywają także sesje plenarne i spotkania w małych grupach, m. in. z udziałem byłych deportowanych (Żydów i Romów) oraz współczesnych uchodźców. Na Campus Misericordiae w Wieliczce spotkają się z kard. Stanisławem Dziwiszem. Tam odbędzie się posadzenie dębów i modlitwa wspólna. Kongres zakończy się w niedzielę.

W krajach Europy Środkowej i Wschodniej Wspólnota Sant'Egidio jest zaangażowana w budowanie i umacnianie więzów solidarności m. in. z osobami starszymi, z bezdomnymi, potrzebującymi. Swoją posługę członkowie wspólnoty rozumieją jako przezwyciężanie logiki lęku i wykluczenia, i pokojową alternatywę w obliczu gwałtownych konfliktów, a nawet wojny, którą w tej części Europy zostały boleśnie dotknięte wschodnie rejony Ukrainy.

Magda Dorzyniak / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama