Gdzie papież Jan Paweł II jeździł na rowerach? Jak wyglądał 16 października 1978 roku? Czy wiemy już wszystko o Janie Pawle II?
Gośćmi Tematu Dnia byli dziennikarze Grzegorz Polak i Mirosław Osik – Pokrywka, którzy w rozmowie z Ewą Pietrzak wyjaśniali, na czym polega wielkość papieża Polaka i, co robić, by pamięć o tym świętym była ciągle żywa.
- Pamiętam jakby to było dzisiaj. Miałem 25 lat. Poszedłem do kościoła. Było bardzo dużo ludzi na tej Mszy. Nagle w trakcie Mszy, otworzyły się drzwi od zakrystii i wchodzi roześmiany proboszcz. Wydawało się to dziwne, jak to, podczas Mszy? Proboszcz podchodzi do celebransa, tamten przerywa Mszę, ksiądz szepce mu do ucha. Celebrans mówi: prawdopodobnie papieżem został wybrany Polak. Ludzie zaczęli patrzeć z niedowierzaniem. Po raz pierwszy poczułem się pijany w kościele. Byłem oszołomiony – opowiadał Grzegorz Polak.
- Dopiero z czasem zacząłem sobie uświadamiać jak wielkie to było wydarzenie i dopiero po latach mogę powiedzieć, że można to przeżyć na nowo, całkowicie inaczej, doceniając fakt z jak wielką postacią mieliśmy do czynienia – mówił Mirosław Osik - Pokrywka.
Zdaniem Mirosława Osika – Pokrywki, współautora albumu „Polska na szlakach Jana Pawła II”, „podróżowanie śladami Jana Pawła II to jest poznawanie go na nowo”.
- Trzeba powiedzieć, że Karol Wojtyła wniósł bardzo wiele do turystyki. Ta książka to owoc tej części życia, którą Karol Wojtyła spędził z duszpasterstwem akademickim. Sam wybór szlaków do tej publikacji sprawił nam wielką trudność – podkreślał Osika – Pokrywki.
Z kolei Grzegorz Polak podkreślał, że „Jan Paweł II może nas jeszcze zaskoczyć”.
- Cokolwiek weźmie się papieskiego do ręki, to tchnie świeżością porannej rosy. Trzeba sobie zrobić rachunek sumienia z Jana Pawła II, o której mówił lepiej ode mnie abp Henryk Hoser. Katolicka Nauka Społeczna stawia wysokie wymagania, de facto wymagania ewangeliczne – zaznaczył dziennikarz.
źródło: Karolina Zaremba, Salve TV - Chrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej