Boże Ciało w Warszawie. “Cztery drogi do wolności”

Ołtarze na trasie procesji Bożego Ciała w Warszawie będą nawiązywały do obrazu Jana Henryka Rosena “Polonia Mater Sanctorum”. Ukażą one cztery drogi do wolności: naukę, wiarę, kulturę i drogę militarną. A wszystko w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości.

Uroczystą Mszą św. 31 maja o godz. 10.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczną się w Warszawie obchody Bożego Ciała. Eucharystii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, który bezpośrednio po Mszy świętej poprowadzi centralną procesję do czterech ołtarzy. Tradycyjnie przy każdym z nich czytana będzie Ewangelia, a przy czwartym metropolita warszawski wygłosi kazanie.

W tym roku, w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości Polski wystrój ołtarzy będzie nawiązywał do obrazu jednego z najwybitniejszych polskich malarzy religijnych XX wieku Jana Henryka Rosena pt. „Polonia Mater Sanctorum”. Obraz ten został namalowany w 1936 roku na Międzynarodową Wystawę Prasy Katolickiej w Watykanie, a obecnie znajduje się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

„Kolejne ołtarze na trasie procesji będą symbolicznie ukazywały cztery drogi do wolności, a zarazem reprezentacje wybitnych postaci Kościoła, świata kultury i sztuki, wojska a jednocześnie różnych ziem dawnej Rzeczpospolitej” – wyjaśnia bp Michał Janocha.

Pierwszy ołtarz przy kościele akademickim św. Anny wydobędzie z obrazu Rosena postać św. Jana Kantego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukazując pierwszą z “dróg do wolności” – drogę nauki. “Św. Jan Kanty łączył naukę, wiarę i wrażliwość na ludzką biedę” – podkreślił bp Janocha.

Ołtarz drugi przy kościele seminaryjnym, gdzie kształcą się przyszli kapłani, ukaże św. Stanisława Kostkę – młodego człowieka, który idąc do Rzymu doszedł do świętości. Ołtarz ten ukaże drugą z dróg prowadzących do wolności – wiarę.

Trzeci ołtarz przy kościele wizytek, z którym związany był poeta ks. Jan Twardowski, przywoła postać Jana z Czarnolasu z obrazu „Polonia Mater Sanctorum”. W ten sposób ukaże kolejną z dróg wolności – kulturę.

Czwarty ołtarz, który tradycyjnie na placu Piłsudskiego przygotuje Wojsko Polskie, nawiąże do  wybitnych postaci reprezentujących militarną drogę do niepodległości, takich jak Jan III Sobieski, Józef Piłsudski, ks. Ignacy Skorupka. „Przy tym ołtarzu ukaże się nam całe piękno tej historycznej i zarazem religijnej panoramy Jana Henryka Rosena a pośrodku niej eucharystyczny Chrystus” – podkreśla bp Janocha.

Przy czwartym ołtarzu kard. Kazimierz Nycz wygłosi homilię. Uczestnicy procesji odśpiewają dziękczynne “Te Deum”, a po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem nastąpi zakończenie procesji. Dla tych, którzy wcześniej nie uczestniczyli we Mszy świętej w katedrze, Msza zostanie odprawiona na pl. Piłsudskiego.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao