Procesje, adoracje, korowody świętych i spotkania modlitewne na cmentarzach. Tak obchodzono wigilię uroczystości Wszystkich Świętych w diecezji kieleckiej.
W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych w wielu – prawdopodobnie w kilkudziesięciu parafiach diecezji kieleckiej, odbyły się nabożeństwa podczas których oddawano cześć relikwiom świętych i błogosławionych.
Główne uroczystości Nocy Świętych miały miejsce w kościele akademickim św. Jana Pawła II pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, w obecności ok. 20 relikwii. - Uroczystość Wszystkich Świętych uczy nas przede wszystkim wzajemnej miłości, bycia ludźmi w różnych okolicznościach i właściwej relacji do Pana Boga – mówił bp Jan Piotrowski.
Uczestnicy wydarzenia wraz z biskupem kieleckim udali się ulicami Kielc na Cmentarz Stary, gdzie znajduje się m.in. kaplica biskupów pomocniczych i kanoników katedralnych. W procesji szły osoby w różnym wieku, także dzieci.
W kieleckiej parafii Chrystusa Króla dzieci wcieliły się w postaci świętych i błogosławionych i w barwnym korowodzie przeszły w procesji, a młodzież niosła relikwiarze, które były obecne podczas adoracji Najświętszego Sakramentu.
W parafii św. Brata Alberta w Busku – Zdroju Noc Świętych jest organizowana od wielu lat. W tym roku rozpoczęła ją Msza św., a po niej było procesyjne przejście do drewnianego kościółka św. Leonarda. Organizatorzy przygotowali ok. 30 okazałych portretów polskich świętych i błogosławionych z życiorysami, które potem będą wyeksponowane w kościele.
W Daleszycach – w parafii św. Michała Archanioła Noc Świętych rozpoczęła Msza św., później była Koronka do Miłosierdzia Bożego połączona z rozważaniami o świętych i błogosławionych, wprowadzenie relikwii i Adoracja Najświętszego Sakramentu.
W Kazimierzy Wielkiej odbyły się obchody o charakterze dekanalnym. Po nabożeństwie w głównym kościele uczestnicy przeszli procesyjnie na cmentarz, odmawiając modlitwę różańcową. Tam miało miejsce oddanie czci kilkunastu relikwiom i wspólna modlitwa o świętość.
Noc Świętych zorganizowano także w Pińczowie, w Proszowicach, Daleszycach, w Kielcach - Dąbrowie, w Skorzeszycach, w Wolicy Tokarni – w sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego, w parafii Przemienienia Pańskiego w Kielcach – Białogonie, w Piekoszowie i in.
W wydarzenie angażowały się wspólnoty parafialne, schole, ministranci i zgromadzenia zakonne. Noc Świętych to alternatywa dla Halloween, a zrazem przypomnienie, że każdy jest powołany do świętości. Tegoroczne obchody w diecezji nawiązywały do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i przypominały świętych i błogosławionych z tamtego okresu.
dziar / Kielce