Katolickie portale, zakony i vlogerzy oferują wiele internetowych rekolekcji i inicjatyw, dzięki którym można głębiej przeżyć Wielki Post i przygotować się do świąt paschalnych.
Inicjatywy w mediach społecznościowych
Polska edycja Magnificat przygotowała na Wielki Post kampanię pod dwoma hashtagami: #WielkiPost2018 i #MniejZnaczyWiecej. Na kampanię będą się składać, klipy animowane, cykl memów z cytatami o poście modlitwie i jałmużnie, zaczerpniętych z pism z katolickich mistrzów duchowych, wydarzenie Via Crucis zachęcające do uczestnictwa w drodze krzyżowej. Dostępna jest także do ściągnięcia darmowa aplikacja z wielkopostnymi treściami (medytacje do codziennych ewangelii, rozważania Drogi Krzyżowej czy Siedmiu Słów Jezusa, nabożeństwo i rozważania Via Matris do Matki Bożej Bolesnej, poranne i wieczorne modlitwy, ciemne jutrznie i inne materiały na Wielki Tydzień): pl.magnificat.net
Pod hashtagiem #MojaPascha pismo dla młodych Adeste publikować będzie codziennie wieczorem cykl krótkich rozmyślań o mroku, walce, passze, i o własnym zmartwychwstaniu. Bloger mateuszowe.pl wyszedł z inicjatywą #SłuchamFranciszka, której celem jest zachęcenie do czytania w całości tekstów papieskich środowych katechez i niedzielnych rozważań do modlitwy "Anioł Pański".
Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zapraszają do akcji #SuchaBulka, która polega na tym, że w każdą środę Wielkiego Postu zamiast jednego posiłku wybiera się suchą bułkę, a zaoszczędzone pieniądze przekazuje się jako jałmużnę. Na fanpage Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży archidiecezji wrocławskiej pod hashtagiem #suchabulka umieszczane będą memy z hasłami na Wielki Post, motywujące do umartwień.
Portal Aleteia.pl użytkownikom Messengera proponuje codziennie wielkopostne zadania do wykonania. Specjalnie przygotowany bot na Messengerze będzie codziennie wysyłał fragment Pisma Świętego z danego dnia oraz wyzwanie, które do niego nawiązuje. By wziąć udział w akcji, wystarczy wysłać wiadomość do profilu Aleteia PL – Duchowość i Lifestyle na Facebooku lub bezpośrednio na Messengerze.
Rekolekcje na YouTube
Od Środy Popielcowej na portalu Stacja7.pl i kanale Langustanapalmie zaczną się „Straszne rekolekcje 2”. Jest to kontynuacja rekolekcji wielkopostnych, które w zeszłym roku przyciągnęły milion słuchaczy. Tegoroczne rozważania bazują na wielkich proroctwach Starego Testamentu. O. Szustak będzie zachęcał do codziennego wspólnego czytania Biblii. Te rekolekcje będą okazją do poznania najtrudniejszych i najstraszniejszych historii biblijnych, których przesłanie jest dzisiaj wciąż aktualne. „Straszne rekolekcje 2” będzie można oglądać codziennie wieczorem, od Środy Popielcowej, z wyjątkiem sobót i niedziel.
Ksiądz Teodor Sawielewicz na swoim kanale TeoBańkologia od środy Popielcowej zamieszczać będzie rekolekcje #PlanWalkiDuchowej oraz vlogi uzupełniające rekolekcyjne rozważania.
Na jezuickim kanale Pogłębiarka Przemysław Gwadera SJ będzie prowadził rekolekcje dla singli pod tytułem "Jak siebie samego". Od 12 lutego w dwunastu odcinkach publikowanych w poniedziałki i piątki o 18:00 poruszy tematy takie jak słuchanie i akceptacja samego siebie, poznawanie własnych potrzeb oraz przyjmowanie własnej seksualności.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Płockiej organizuje „Kostkolekcje ze Świętym Stasiem” - wielkopostne rekolekcje internetowe, których bohaterem w Roku św. Stanisława Kostki jest ten święty, pochodzący z Rostkowa w diecezji płockiej.
dg / Warszawa