Kard. Marx zakończył wizytę w Polsce

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinhard Marx, zakończył 1 września czterodniową wizytę w Polsce.

W piątek 31 sierpnia spotkał się w Poznaniu z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisławem Gądeckim. Podczas trzygodzinnego spotkania omawiano obecną sytuację Kościoła w Polsce i Niemczech oraz w Kościele powszechnym. "Kościół musi wnieść swój wkład w jedność i pokój w Europie" - zaznaczyli po spotkaniu obaj hierarchowie.

Kard. Marx przypomniał, że odwiedził już Polskę jako kleryk w 1975 r. a jego pierwsza wizyta za granicą, jako przewodniczącego Episkopatu Niemiec, także odbyła się w naszym kraju. "Dobre stosunki między Niemcami a Polakami są i pozostają podstawowym elementem pokoju w Europie. Kościół w obu krajach staje zatem wobec nieuchronnego obowiązku budowania jedności Europy. Ta myśl jest i pozostaje dla mnie przewodnią" - wyznał kardynał.

Zdaniem kard. Marxa współpraca polsko-niemiecka ma również duże znaczenie dla rozwoju życia kościelnego w Europie. "Wiara katolicka nie pozwala nam na umieszczanie Kościołów narodowych obok siebie, a tym bardziej przeciwko sobie. Być katolikiem oznacza, aby w wierze utrzymywać wzajemne relacje. Dotyczy to zwłaszcza sąsiadujących ze sobą Kościołów w Niemczech i Polsce. A jedność, do której jesteśmy zobowiązani, nie oznacza jednorodności. Różnice mogą i muszą być niwelowane. Tak, mogą one nawet być produktywne i pomóc nam w drodze do głębszego zrozumienia prawdy, jeśli zostaną one podjęte w uczciwym i bezstronnym dialogu. Dlatego o to staram się w rozmowach z biskupami i innymi przedstawicielami intelektualnie bogatego życia kościelnego w Polsce. Podczas mojej kończącej się właśnie wizyty, szczególnie w rozmowie z abp Gądeckim wyczułem, jak wielka również po polskiej stronie jest gotowość i zainteresowanie do bezwarunkowej i dogłębnej wymiany teologicznej" - powiedział kard. Marx.

W Domu Medialnym św. Wojciecha w Poznaniu kard. Marks spotkał się z katolickimi naukowcami i publicystami. Dyskutowano o kontrowersjach wokół wydarzeń politycznych i podstawowych kwestiach leżących u podstaw rozumienia państwa i społeczeństwa w Polsce. Kard. Marks opowiedział się za "wolnością, otwartością i pluralizmem jako podstawą nowoczesnego społeczeństwa". Przypomniał, że odpowiada to także zasadom i inspiracjom płynącym z katolickiej nauki społecznej. Kardynał zdecydowanie odrzucił "wąskie rozumienie nacjonalizmu", który "ustawia narody przeciwko sobie". Wyraził wdzięczność za przełomowy dokument "Chrześcijański kształt patriotyzmu" ogłoszony przez polskich biskupów w ubiegłym roku. "Pokazuje on prawdziwie rozumianą miłość ojczyzny, która precyzyjnie jest odgraniczona od postaw nacjonalistycznych, które zawsze są destrukcyjne" - powiedział kard. Marx.

Kardynał zakończył wizytę Mszą św. odprawioną rano 1 września w małym gronie. Podczas Eucharystii przypomniał ofiary II wojny światowej, która rozpoczęła się 79 lat temu od niemieckiego ataku na Polskę. "Nigdy nie wolno nam zapomnieć, ile Polska wycierpiała w wyniku wojny, narodowo-socjalistycznego podboju, zniewolenia i eksterminacji na Wschodzie" - podkreślił kardynał w Poznaniu i dodał: "Dziękujemy Bogu, że pomimo tej historii, nasze narody ponownie się zjednoczyły".

tom (KAI/DBK) / Poznań

« 1 »

reklama

reklama

reklama