reklama

Kraków: akcja „Kredkobranie” dla polskich dzieci na Litwie, Białorusi i Ukrainie

Do końca września można wesprzeć polskich uczniów mieszkających na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

- Z serca dziękujemy wszystkim, którzy wspomagają w Polsce inicjatywę „Kredkobranie” - mówi Anna Lastowska, nauczycielka z Gimnazjum Żejmiana w litewskim Podbrodziu. Akcja prowadzona jest w Małopolsce przez Fundację „Ignatianum” oraz Stowarzyszenie „Korzenie”.

Akcja jest wielką pomocą dla tamtejszych rodziców, którzy chcą, by ich dzieci w polskich szkołach zdobywały edukację w duchu narodowym. - Cieszymy się, że traktujcie nas jak swoich rodaków i nas wspieracie. To oznaka naprawdę szczerych i otwartych na potrzeby innych serc - podkreśla Lastowska.

Tomasz Konturek, koordynator inicjatywy, wskazuje, że jest ona odpowiedzią na potrzeby dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego mieszkających na Kresach. - Ich rodziców często na to nie stać tornistry w pełni zaopatrzone w przybory szkolne. Zbieramy więc takie wyposażenie, ale również materiały plastyczne oraz nowe egzemplarze lektur szkolnych - opisuje.

Z uwagi na trwające obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości inicjatywa przebiega pod hasłem „100 uśmiechów na Stulecie”. Akcja z każdym dniem cieszy się coraz większym zainteresowaniem ludzi dobrej woli.

Choć miała trwać tylko na terenie województwa małopolskiego, zgłaszają się darczyńcy z Podkarpacia i Lubelszczyzny. - Zdarzają się zapytania czy osoby prywatne lub szkoły mogą dołączyć do akcji przez przeprowadzenie zbiórki najpierw w swoim środowisku, a później przekazanie nam zebranych lektur i przyborów. Taka forma jest możliwa - potwierdza Konturek.

Nowe przybory szkole, materiały plastyczne oraz lektury można przynosić od poniedziałku do soboty w godz. 8:00-18:00 do 30 września do budynku Akademii Ignatianum w Krakowie (ul. Kopernika 26). Akcję można także wesprzeć poprzez przelew pieniężny na konto Fundacji „Ignatianum”: 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem KREDKOBRANIE. Zebrane pieniądze przekazane zostaną na zakup kolejnych wyprawek szkolnych oraz ich transport na Kresy.

Szczegółowe informacje o akcji „Kredkobranie” można uzyskać pod adresem kredkobranie@ignatianum.edu.pl lub numerem telefonu 785-042-119.

Wydarzenie honorowym patronatem objęli m.in. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski i Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

luk / Kraków

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama