Ks. Janusz Kumala MIC: „Licheń miejscem duchowego odrodzenia”.

Ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, spotkał się z dziennikarzami. Odpowiadając na ich pytania, zwracał uwagę na symbolikę licheńskiego sanktuarium.

Ks. Janusz Kumala MIC w rozmowie z dziennikarzami zwracał uwagę na symbolikę licheńskiego sanktuarium akcentując, iż sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest miejscem duchowego umocnienia, odrodzenia, pocieszenia i odnalezienia drogi życiowej.

Mówiąc o Cudownym Wizerunku Matki Bożej Licheńskiej kustosz Kumala wyjaśnił, że obraz Matki Bożej jest tak mały, gdyż abyśmy mogli poznać Boga, trzeba najpierw się do niego przybliżyć.

Nawiązując z kolei do licheńskiej bazyliki, marianin powiedział: - „Świątynia licheńska chce ogarnąć całą naszą Ojczyznę i przypominać o podstawowych wartościach, o obecności Chrystusa na naszej ziemi. Trzeba pamiętać, że jest ona wotum narodu polskiego z okazji jubileuszu wcielenia Syna Bożego. Bóg przychodzi na ziemię i jest pośród nas, a ta świątynia ma o tym przypominać ”.

Odnosząc się do tytuł Matki Bożej Licheńskiej, wyjaśnił, że Maryja, jako „Bolesna Królowa Polski”, współcierpi z nami, jest obecna w naszych zmaganiach – tak doczesnych, jak i duchowych: - „Tak było w historii i tak jest obecnie. Maryja cierpi z nami, ale jednocześnie wskazuje nam drogę wyjścia, rozwiązania naszych problemów. Wskazuje na Chrystusa, który zawsze jest z nami i czeka na nas, abyśmy do niego powrócili” – powiedział kapłan.

W dalszej części ksiądz kustosz wyjaśnił dlaczego w licheńskiej bazylice jest tak wiele konfesjonałów.

- „W Licheniu grzesznicy są mile widziani. Powrót do Boga rozpoczyna się poprzez szczerą spowiedź, a do tego potrzebne są konfesjonały i kapłani, którzy w nich posługują”.

Na pytania o nowości, które pojawią się Sanktuarium, ks. Kumala wskazał transmisję na żywo z wnętrza bazyliki w godzinach od 6.00 do 22.00.

- „Uruchomiliśmy transmisję audiowizualną z Sanktuarium, która jest dostępna na naszej stornie internetowej, aby być bliżej ludzi, pielgrzymów, zarówno tych, którzy przyjeżdżają osobiście, jak i tych, którzy z różnych powodów przybyć nie mogą, czy to z racji wieku czy stanu zdrowia. Pragniemy, aby w ten sposób wierni mogli duchowo uczestniczyć w przeżyciach religijnych. Wszystko po to, aby ludzie mogli być bliżej Boga” – zakończył kapłan.

Licheń Stary, 29 sierpnia 2018 r.

Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama