reklama

Małopolska: Tele-Anioł szuka opiekunów i wolontariuszy

Tele-Anioł to specjalna opaska, dzięki której w szybki sposób można wezwać pomoc. W ramach projektu trwa nabór także opiekunów i wolontariuszy, którzy będą pomagać osobom schorowanym i starszym w ich własnych domach.

Dotychczas już ponad 350 osób starszych i niesamodzielnych zostało objętych takim wsparciem, a dalszych 1200 oczekuje na włączenie do pionierskiego projektu Małopolski. Do 2020 r. pod skrzydła Tele-Anioła ma trafić 10 tys. potrzebujących wsparcia Małopolan.

Chętni mogą zgłosić się do projektu do 31 października lub do wyczerpania miejsc. Co ważne – obecnie są rekrutowane nie tylko osoby, które skorzystają z tej wyjątkowej formy opieki, ale także te, które będą ją realizować, bowiem małopolski Tele-Anioł to nie tylko opaska bezpieczeństwa i Centrum Teleopieki.

Zgodnie z założeniami projektu jego uczestnicy będą mogli także skorzystać ze specjalnych usług opiekuńczych, które będą świadczone w ich domach – zarówno przez fachowców, jak i w ramach pomocy sąsiedzkiej. „To nie tylko pomoc w zabiegach higienicznych, ale także wsparcie w codziennych obowiązkach – zakupach, przygotowaniu posiłków, drobnych porządkach, załatwieniu urzędowych formalności czy dotarciu na wizytę u lekarza. Czasem może być potrzebna tylko krótka rozmowa czy zwyczajny spacer” – wyjaśniono na stronach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Poszukiwani są przedstawiciele następujących zawodów: opiekun środowiskowy, asystent osoby niesamodzielnej, pielęgniarz, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny czy opiekun kwalifikowany w domu pomocy społecznej. Zostaną z nimi podpisane umowy na świadczenie usług opiekuńczych w ramach projektu Małopolski Tele-Anioł.

Zgłosić się mogą także osoby bez wykształcenia medycznego, które chcą poświęcić swój czas seniorom, osobom niesamodzielnym i niepełnosprawnym oraz wesprzeć je w codziennych czynnościach. W zamian przewidziano dla nich bezpłatne szkolenia z usług opiekuńczych i sąsiedzkich. Małopolska do udziału w projekcie zaprasza także wolontariuszy.

Szczegółowe informacje o kryteriach kwalifikacji i terminach naboru do projektu, a także o sposobach złożenia wniosku dostępne są pod adresem www.malopolska.pl/teleaniol.

Koszt obsługi w ramach Tele-Anioła, który Województwo Małopolskie realizuje wspólnie z Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej, wyniesie 38 mln zł, w tym 32,4 mln zł stanowią środki unijne pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-20. Resztę kosztów pokryją środki od partnerów oraz dofinansowanie z budżetu państwa. Projekt ma być realizowany przez 3 lata.

luk / Kraków

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama