Płock: wystawa o kulcie św. Stanisława Kostki – patrona roku 2018

Obrazy św. Stanisława Kostki, medale ku jego czci oraz zdjęcia uroczystości jubileuszowych sprzed 50 lat z udziałem prymasa S. Wyszyńskiego i kard. K. Wojtyły - obejrzeć można na wystawie „Kostka znaczy więcej – kult św. Stanisława Kostki”.

Wystawę otwarto 2 lutego w Muzeum Diecezjalnym w Płocku z okazji Roku św. Stanisława Kostki.

Rok 2018 decyzją Episkopatu Polski jest Rokiem św. Stanisława Kostki (1550-1568) – w tym roku bowiem przypada 450. rocznica jego śmierci. Ten pochodzący z Rostkowa w diecezji płockiej Święty jest głównym patronem tej diecezji, jak również patronem dzieci i młodzieży oraz Polski. Otwarcie wystawy w Muzeum Diecezjalnym w Płocku wpisało się w diecezjalne obchody Roku św. Stanisława Kostki.

Bp Piotr Libera podczas otwarcia wystawy zaznaczył, że odbywa się ono 2 lutego, w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, a św. Stanisław Kostka był przecież w zakonie jezuitów. Poza tym jest to maryjne święto, a Święty ten był wielkim czcicielem Matki Bożej. Stwierdził też, że tytuł wystawy „Kostka znaczy więcej” stanowi nawiązanie do życiowego motta Młodzieniaszka z Rostkowa: „Ad maiora natus sum” – czyli „Do wyższych rzeczy jestem zrodzony”. 

„Dziś wielu wystarczy minimum, a św. Stanisław Kostka był maksymalistą, Bożym radykałem, który poszedł na całość – zaakcentował biskup. – Poświęcona mu wystawa może być powodem do dumy z dziedzictwa duchowego naszej mazowieckiej ojczyzny, o której mówił papież Jan Paweł II w 1991 roku w Płocku. Św. Stanisław jest perłą tego dziedzictwa” - zaakcentował Pasterz Kościoła płockiego. 

Wystawa koncentruje się przejawach kultu św. Stanisława Kostki w różnych wiekach. Pokazuje też różne formy tego kultu. Zapowiedział, że w ciągu roku wystawa będzie wzbogacana z kolejne obiekty np. obraz pochodzący z Kacic koło Pułtuska, będący najstarszym w diecezji przedstawieniem Świętego czy też prace konkursu plastycznego o św. Stanisławie Kostce. 

Na wystawie w Muzeum Diecezjalnym zapoznać się można z kalendarium życia św. Stanisława Kostki czy historią jego rodziny, obejrzeć poświęcone mu obrazy i rzeźby (także twórczość ludową), zapoznać się z dokumentacją zdjęciową ogólnopolskich obchodów 400. rocznicy śmierci Świętego z udziałem kard. Karola Wojtyły i prymasa Stefana Wyszyńskiego, fotografie pielgrzymek dzieci i młodzieży do Rostkowa oraz książki i filmy o Świętym. 

Interesującymi eksponatami są także relikwiarze czy monstrancja z XVI w. z kościoła w Węgrze, który był wówczas kościołem parafialnym rodziny Kostków. Poza tym na wystawie umieszczono modlitewniki z modlitwami ku czci Świętego, bibliografię poświęconych mu publikacji, medale (najmłodszy z 2018 r.), listę parafii w diecezji noszących wezwanie św. Stanisława Kostki. 

Prezentowane zbiory pochodzą z Muzeum Diecezjalnego i Archiwum Diecezjalnego w Płocku oraz prywatnej kolekcji ks. kan. dr. Jana Cegłowskiego, proboszcza parafii św. Jana Kantego w Mławie. 

W czasie wernisażu wystawy koncert pieśni religijnych dała młodzież związana ze Szkołami Katolickimi w Płocku, pod kierunkiem Marii i Bogdana Marciniaków. 

Wystawa o kulcie św. Stanisława Kostki czynna będzie do końca bieżącego roku, a dostępna dla zwiedzających w godzinach otwarcia Muzeum Diecezjalnego: od wtorku do piątku w godz. 10.30-14.00, a w soboty w godz. 10.00-16.00. Ekspozycja znajduje się w budynku Opactwa Pobenedyktyńskiego (ul. Tumska 3a).

Św. Stanisław Kostka urodził się 28 października 1550 r. w Rostkowie koło Przasnysza w diecezji płockiej. Został ochrzczony w kościele św. Wojciecha w Przasnyszu. Jest m.in. patronem Polski, diecezji płockiej, ministrantów oraz dzieci i młodzieży. Był synem kasztelana zakroczymskiego.

W wieku 14 lat razem ze starszym bratem Pawłem został wysłany na naukę do szkół jezuickich w Wiedniu. W grudniu 1565 r. ciężko zachorował. W nocy miał wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię św. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Rano wstał zupełnie zdrowy.

Stanisław pragnął wstąpić do zakonu jezuitów, ale nie uzyskał pozwolenia rodziców. W sierpniu 1567 r. pieszo, w przebraniu, uciekł z Wiednia. W pogoń za nim ruszył jego brat Paweł. Stanisław dotarł do Dylingi w Bawarii (około 650 km) i zgłosił się do Piotra Kanizjusza. Ten wysłał go do Rzymu, gdzie Franciszek Borgiasz przyjął go 28 października 1567 r. do nowicjatu. Mając 18 lat złożył śluby zakonne. 10 sierpnia 1568 r. nagle zachorował na malarię i zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Na jego pogrzeb przybyły tłumy. Od 1983 roku organizowana jest doroczna pielgrzymka dzieci i młodzieży do Rostkowa i Przasnysza. 

eg / Płock

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao