reklama

Polskie dzieci ruszyły z pomocą dzieciom w Burundi i w Rwandzie!

Kolędnicy Misyjni to inicjatywa Papieskich Dzieł Misyjnych, która zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do misyjnego zaangażowania.

Głównymi bohaterami tego przedsięwzięcia są dzieci, które chcą pomóc swoim potrzebującym rówieśnikom w kraju misyjnym. Przez jeden lub kilka dni stają się misjonarzami, którzy idą i głoszą miłość Pana Boga. W okresie Bożego Narodzenia pukają do drzwi krewnych i znajomych, mieszkańców swojej parafii lub osiedla. Śpiewają kolędy i przedstawiają krótką scenkę, którą przygotowywały z opiekunami przez cały Adwent. Wkładają wiele wysiłku i miłości w przygotowanie pomysłowych strojów, rekwizytów i oprawy muzycznej. Wszystkie te starania mają na celu celebrowanie świąt Bożego Narodzenia, zwrócenie uwagi na wartość wiary i ożywienie jej przez modlitwę za misje, obdarowanie radością i przypomnienie o tradycjach naszych przodków.

Kolędnicy Misyjni są znani na całym świecie. W ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci kolędują zwłaszcza 6 stycznia, w patronalne święto Dzieła (Misyjny Dzień Dzieci). Wcielają się wówczas w postaci Trzech Króli. W Polsce ta inicjatywa nawiązuje do narodowych tradycji i postaci z jasełek, dlatego w zespole kolędującej grupy zobaczymy Świętą Rodzinę, pastuszka czy aniołka. A czas kolędowania zaczyna się już w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, kiedy następuje uroczyste rozesłanie.

Znakiem rozpoznawczym kolędników misyjnych jest gwiazda w pięciu kolorach (czerwony, niebieski, żółty, biały i zielony). Kolory nawiązują do misyjnego różańca i powszechności Kościoła. Ten symbol przypomina, że Dobra Nowina jest darem dla wszystkich ludzi na całym świecie bez względu na kolor skóry, stan czy miejsce urodzenia. Drugi atrybut kolędników to skarbonka. Ta z kolei często nawiązuje do tematu danego roku – problemów dzieci, którym pomagamy lub kraju, w którym mieszkają. W zależności od pomysłów i kreatywności zespołu skarbonka może przybierać niezwykłe formy – domku, kuli ziemskiej, gołębia, księgi, mostu, dzbana, kropli, studni, łodzi czy afrykańskiej chatki.

W tym roku kolędowanie poświęcone jest dzieciom w Rwandzie i Burundi. O ich potrzebach i projektach pomocy będą mówić dzieci w scence kolędowej. Koza, która się w niej pojawi, to nawiązanie do programów dożywiania. W miejscach, gdzie głód często zagląda ludziom w oczy, koza jest dobrodziejstwem, z którego korzystają dzieci. Kolędnicy poruszają również problem dyskryminacji i odrzucenia społecznego, zwłaszcza wobec dzieci niepełnosprawnych. Im również niosą pomoc dzięki projektom PDMD.

Dwadzieścia lat temu rozpoczynaliśmy od kilkuosobowej grupy, dziś w kolędowaniu bierze udział ponad dwieście dzieci, nie licząc osób wspierających – opowiada s. Dorota Ostolska FMM, moderator Kolędników Misyjnych w Łęcznej. Kolędowanie stało się ważną częścią życia parafii, integruje rodziny i przynosi bardzo dużo radości.

W kilkunastu diecezjach organizowane są na zakończenie spotkania grup Kolędników Misyjnych, w których uczestniczą także biskup diecezji i misjonarze. To wspólne dziękczynienie z zabawą i konkursami.

Głoszenie Dobrej Nowiny daje radość, a dzieci mogą doświadczyć tego podczas kolędowania. Czuliśmy się jak misjonarze, którzy idą i głoszą miłość Pana Boga – relacjonują kolędnicy z Borkowic.

PDMD/AS

Kolędnicy Misyjni

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao