Poznań: potrzeba 70 tys. zł na studnię Jordan w Somalii

Caritas Archidiecezji Poznańskiej przy współpracy z Polską Akcją Humanitarną buduje w Somalii studnię o głębokości 70 m. Studnia powstająca w roku jubileuszu 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu zostanie nazwana Jordan.

Somalia to kraj, który od kilku lat jest na pierwszym miejscu w rankingu państw o najtrudniejszych warunkach do życia. 4,5 mln ludzi nie ma dostępu do wody, a do najbliższego źródła trzeba pokonać średnio 7 km.

„Żyjąc w Polsce możemy nie zdawać sobie sprawy, że w innym miejscu ludzie muszą codziennie chodzić po wodę kilka kilometrów, która wystarcza tylko na podstawowe potrzeby” – zaznacza Paweł Pomin koordynujący akcję z Caritas Poznań.

Poznańska Caritas i PAH zamierzają wybudować studnię o głębokości 70 m. Na ten cel potrzebna jest kwota 70 tys. zł. „Wynika z tego, że na wykopanie 1 cm potrzebujemy 10 zł” – podkreśla Pomin.

„Nasza główna działalność skupia się na terenie Archidiecezji Poznańskiej, ale pamiętamy też o ludziach potrzebujących pomocy poza granicami naszego kraju. Sytuacja w Somalii jest trudna, szczególnie jeżeli chodzi o dostęp do czystej wody. Studnia, którą wykopiemy, skróci drogę i ułatwi dostęp dla tysiąca osób – powiedział KAI ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Akcję można wesprzeć za pośrednictwem strony www.wykopstudnie.pl, aplikację mobilną Drogowskaz oraz przelewem na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej Bank Zachodni WBK SA: 70 1090 1362 0000 0000 3602 2297 tytułem „Studnia – cel charytatywny”.

W Somalii sytuacja zarówno polityczna, jak i życiowa jest bardzo trudna. Głównym problemem są nawiedzające ten kraj poważne susze, które doprowadziły do dramatycznego ograniczenia zasobów wody i głodu. Ponad 6 mln ludzi potrzebuje pomocy żywnościowej, a co trzecie dziecko, któremu grozi śmierć z powodu głodu żyje właśnie w Somalii. Trudności związane z dostępem do czystej wody zwiększają ryzyko chorób, zmuszają do migracji i znacznie utrudniają życie.

Studnia, która powstaje w roku obchodów jubileuszu 1050-lecia najstarszego biskupstwa w Polsce. Zostanie nazwana „Jordan” od imienia biskupa, który założył je w Poznaniu w 968 roku. Będzie trwałym symbolem biskupstwa i przyczyni się do poprawy sytuacji w Somalii.

msz / Poznań

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao