Stanowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej

Dziesiątki tysięcy mężczyzn zgromadziło się w ostatnią niedzielę maja na stanowej pielgrzymce do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich

Pieszo, autokarami, samochodami, rowerami, a nawet na motorach przyjechali mężczyźni z całej archidiecezji katowickiej i spoza jej granic na stanową pielgrzymkę do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. W sumie na piekarskim wzgórzu zgromadziło się blisko 80 tys. pątników.

W ostatnią niedzielę maja ma miejsce stanowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich. W jej trakcie metropolita katowicki mówił o odpowiedzialności jako darze na kolejne stulecie niepodległej Polski. Legat papieski, kard. Zenon Grocholewski podczas Eucharystii w homilii podjął temat relacji miłości do sprawiedliwości Bożej.

Metropolita katowicki w przemówieniu rozpoczynającym pielgrzymkę nawiązał do historycznych wydarzeń, które są przeżywane w 2018 roku. Wymienił 700 rocznicę poświęcenia pierwszego kościoła w Piekarach Śląskich, 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 50 rocznicę powołania do życia Uniwersytetu Śląskiego.

W swoim słowie skupiając się na odpowiedzialności jako darze na kolejne stulecie niepodległej Polski zauważył, że wyraża się ono „w pierwszym rzędzie przez trzeźwość”. Przytoczył też zatrważające dane na temat ilości alkoholików oraz osób szkodliwie pijących.

Hierarcha poruszył także myśli papieża Franciszka dotyczące „ekologii ludzkiej”. Apelował o codzienną kulturę życia opartą zwłaszcza na kulturze języka.

Całość przemówienia rozpoczął jednak od przypomnienia tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na kopalni „Zofiówka”. – 5 maja siedmiu górników zostało uwięzionych 900 metrów pod ziemią. Dwóch z nich udało się uratować, ale Marcin, Piotr, Przemysław, Łukasz i Michał nie przeżyli wstrząsu, chociaż śpieszyło im z pomocą ponad 2,5 tysiąca ratowników – powiedział.

Po zakończonej  Eucharystii reprezentacja ratowników górniczych odebrała z rąk kard. Grocholewskiego srebrny medal papieski, przyznany im za zaangażowanie i oddanie podczas całej akcji ratowniczej.

Kardynał Grocholewski wręczył jeszcze dwa inne srebrne medale. Otrzymali je: abp Wiktor Skworc oraz Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Andrzej Kowalczyk. Ks. Władysław Nieszporek oraz ks. Damian Wojtyczka, którzy towarzyszyli legatowi papieskiemu jako tzw. missione pontificia otrzymali natomiast po brązowym medalu.

Na zakończenie pielgrzymki abp Wiktor Skworc zdradził natomiast, że w sierpniu podczas pielgrzymki kobiet Matce Bożej zostanie ofiarowana złota róża. – Wiem, że już powstaje. W dalekim Rzymie i będzie tutaj w sierpniu ofiarowana dla Maryi – mówił.

Homilię w czasie Mszy świętej wygłosił kard. Zenon Grocholewski. Przybliżał w niej tajemnicę Trójcy Świętej. - Ponieważ Bóg w Trójcy Świętej Jedyny jest najwyższą Miłością, jest samą Miłością, my wszyscy, będąc stworzeni na obraz i podobieństwo Boże, jesteśmy powołani do miłości. Możemy się w pełni urzeczywistnić tylko przez miłość – stwierdził.

W kontekście tytułu Maryi czczonej w Piekarach jako „Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej” podjął  wątek relacji między sprawiedliwością i miłością Bożą. – Tylko miłość może uczynić sprawiedliwość naprawdę twórczą w perspektywie dobra społecznego, w perspektywie prawdziwego postępu ludzkości – usłyszeli zebrani na piekarskim wzgórzu.

Integralnym elementem pielgrzymki jest także nabożeństwo popołudniowe, które w tym roku poprowadził biskup pomocniczy diecezji gliwickiej Andrzej Iwanecki. Podczas jego trwania zachęcał do zawierzenia siebie Bogu przez Maryję. Zauważył, że Maryja jest tą, która „stawia Boga na pierwszym miejscu, uczy świętowania i odkrywania powołania do świętości”.

Stanowa pielgrzymka mężczyzn do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach ma miejsce co roku w ostatnią niedzielę maja. Gromadzi na piekarskim wzgórzu dziesiątki tysięcy mężczyzn, którzy przybywają, aby oddać hołd piekarskiej Pani. Jest to jedyna tego rodzaju męska pielgrzymka na świecie.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama