Od pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia na Jasnej Górze będzie można odwiedzać Bożonarodzeniową szopkę.
Podobnie jak w ubiegłym roku, szopka jasnogórska będzie dwuczęściowa. Przed bazyliką ustawiona została góralska chata ze św. Rodziną, a na fosach dobiegają prace przy ruchomej i żywej szopce.
Przesłaniem głównej sceny Bożego Narodzenia w szopce stojącej na dziedzińcu przed bazyliką, są słowa roku duszpasterskiego w Polsce „W mocy Ducha Bożego”. „Pierwsza część szopki znajduje się przed bazyliką jasnogórską. Ta najważniejsza scena, do której wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, i której chyba każdy szuka swoim sercem i wzrokiem - to Dziecię Jezus, Maryja, św. Józef i najbliższe otoczenie zwierząt, które jak mówimy, ogrzewały Pana Jezusa” – opisuje o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy Jasnej Góry.
Obok Świętej Rodziny stoją ponad metrowe figury św. Jana Pawła II błogosławiącego pielgrzymów, a także papieża Franciszka i papieża Benedykta XVI. „W scenografii szopka nawiązuje do 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i więzi łączącej sanktuarium z Watykanem” – zauważa o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator, twórca wystroju jasnogórskiej szopki.
Druga części szopki, zbudowana na fosach jasnogórskich, powstaje głównie z myślą o dzieciach. W chacie przedstawiono jerozolimskie i polskie Betlejem. Spośród 400 figurek, mających po 35 cm wysokości, ok. 300 jest ruchomych. W szopce są postaci przedstawiające codzienne życie - kowal, piekarz, rybak, są ludzie stojący przy ognisku, zbierający drewno, praczki, krzątający się przy swoich domach i pasterze opiekujący się zwierzętami.
Obok chaty stoją też zagrody dla żywych zwierząt, wśród nich zgodnie z tradycją nie zabrakło oślicy Amelki, ulubienicy dzieci.
/wykorzystano materiały BP Jasna Góra/