Uczniowie odkrywają mało znane historie o Papieżu Janie Pawle II

Zwycięzcą VIII ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego dla młodzieży Archiwum Wspomnień Jana Pawła II, został reportaż filmowy "Idź pod prąd" zrealizowany przez gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Rdzawce.

"Kto chce szukać prawdy, musi zdobyć się na wysiłek. Musi iść w górę, do źródła, choć czasem oznacza to drogę pod prąd". Tak o swoim spotkaniu z kardynałem Karolem Wojtyłą opowiadał bohater reportażu, który wygrał VIII edycję ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego dla młodzieży Archiwum Wspomnień Jana Pawła II. Jury wyłoniło trzy najlepsze zespoły z całej Polski.

Ogłoszenie zwycięzcy konkursu towarzyszyło gali wręczenia Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. Biskupa Jana Chrapka, która odbyła się 29 maja 2018 r. w Warszawie.

Zwycięski reportaż filmowy "Idź pod prąd" został zrealizowany przez gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Rdzawce (woj. małopolskie). Przedstawia wspomnienia nauczyciela historii, który pracuje na rzecz upamiętnienia wizyt kard. Karola Wojtyły w swojej rodzinnej wsi. Jest to też historia kultywowania lokalnych tradycji.

Drugie miejsce zajął film "Jest takie miejsce..." przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Pysznicy (woj. podkarpackie), który opisuje dzieje Międzywojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży Szkół noszących Imię Jana Pawła II. 

Uznanie jury zyskał również obraz "Rycerz XXI wieku" zrealizowany przez uczniów z ZSEiT w Słupsku (woj. pomorskie). Film przedstawia postać Janusza Gajewskiego, członka Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, który zmaga się z chorobą nowotworową.

Formuła konkursu

Rywalizacja przebiegała w dwuetapowej formule. Najpierw uczestnicy przygotowywali scenariusze filmów. Jury na ich podstawie wybrało pięć grup, które przeszły do drugiego etapu. Wybrane zespoły wzieły udział w przygotowanych przez organizatorów warsztatach, w trakcie których pod okiem profesjonalnych dziennikarzy oraz pracowników mediów zdobywały wiedzę na temat przeprowadzania wywiadów, technik filmowania rozmówców oraz pracy z zebranym materiałem. Dopiero po warsztatach ich uczestnicy przystąpili do realizacji 12-minutowych filmów, które zostały poddane ocenie jury.

Konkurs Archiwum Wspomnień Jana Pawła II skierowany jest do uczniów siódmych klas szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest utrwalenie w formie filmowej historii osób, które zetknęły się z Papieżem Polakiem osobiście lub na których życie wywarł on szczególny wpływ. Konkurs współprowadzony jest przez Instytut Papieża Jana Pawła II oraz Fundację Wspomagania Wsi. 

Więcej informacji na stronie www.wspomnieniajp2.pl

Filmy przygotowane przez uczestników konkursu można obejrzeć na portalu YouTube.com


Źródło: Piotr Włodarczyk, Fundacja Wspomagania Wsi, Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama