V Bieg Miłosierdzia na rzecz bezdomnych

Już po raz piąty w Częstochowie w parafii p.w. Miłosierdzia Bożego odbył się Bieg Miłosierdzia na rzecz osób bezdomnych. W tym roku trasę 4 kilometrów przebiegły, przespacerowały, czy przyjechały w wózkach 1652 osoby.

Impreza wpisała się w przeżywany w tym dniu doroczny odpust parafialny. Wspólne świętowanie rozpoczęło się Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz.15:00. Później sprawowana była Msza św. w nowobudującej się świątyni, w prezbiterium której o. Marco Rupnik zakończył dzień wcześniej pracę nad mozaiką.

Po Eucharystii nastąpiło wspólne przejście na teren Parku Lisiniec i tam przemierzenie zaplanowanej trasy. Na zakończenie dla wszystkich uczestników były pamiątkowe medale oraz pallotyński bigos, a także specjalne miasteczko sportowe oraz koncert ewangelizacyjny.

V Bieg Miłosierdzia wspierało wiele instytucji i firm, które zobowiązały się do przekazania na rzecz prowadzonej przez pallotynów działalności charytatywnej 5 zł za każdego uczestnika. Każda osoba zapisana na liście startowej otrzymała koszulkę z logo sponsora i biegnąc, bądź maszerując, pokonała zaplanowaną trasę.

Pierwszy Bieg Miłosierdzia odbył się w dniu kanonizacji św. Jana Pawła II (2014 r.), a pozyskane wówczas fundusze pozwoliły na wznowienie działalności kuchni na rzecz bezdomnych (ponad 400 uczestników). Rok później uczestnicy biegli w celu sfinansowania łaźni dla bezdomnych (prawie 1000 uczestników).

Za środki pozyskane dwa lata temu wykupione zostało ponad 2,5 tys. obiadów w szkołach dla dzieci z najuboższych rodzin (1400 uczestników). Czwarty Bieg pozwolił zdobyć środki na dopłatę do recept dla seniorów. Natomiast w tym roku środki przeznaczone zostaną na wymianę okien w stołówce dla bezdomnych, która oprócz tego, że w każdy weekend i święta służy jako jadłodajnia, to w także w okresie zimowym pełni rolę przytuliska i noclegowni.

Pallotyni posługujący w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia już od wielu lat pomagają osobom bezdomnym i będącym w trudnej sytuacji materialnej. W ciągu roku organizują m.in. bal Wszystkich Świętych, Szkołę dla Rodziców i Wychowawców, doroczną Parafiadę, „tatową sobotę”, „mamową sobotę” oraz parafialny kurs tańca prowadzony są przez sędziego z Olimpijskiego Centrum Sportowego Tańca Towarzyskiego.

Organizowane są również inicjatywy stricte religijne np. Sympozjum Czcicieli Miłosierdzia Bożego, spotkania kręgów biblijnych czy Msze św. dla przedszkolaków i ich rodziców. Od trzech lat odbywają się także comiesięczne Msze św. dla osób poszukujących męża/żony.

Kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego usytuowany jest na zachodnim zboczu Jasnej Góry. Budowy świątyni podjęli się w roku 1949 księża pallotyni. Jej poświęcenia dokonał pierwszy ordynariusz częstochowski, ks. bp. Teodor Kubina.

W 1952 r. umieszczono w głównym ołtarzu obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez artystę malarza Adolfa Hyłę z Krakowa (tego samego, który malował obraz znajdujący się w kaplicy klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach). Oficjalnie parafia pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego została ustanowiona w 1960 r. jako jedna z pierwszych w skali świata pod takim wezwaniem. 5 lat później miejsce to nawiedził Sługa Boży ks. Kardynał Stefan Wyszyński.

W 1994 r. Prymas Polski, kard. Józef Glemp i biskup José de Jesús González Hernandez z Meksyku poświęcili kaplicę polową oraz znajdującą się tam figurę Jezusa Miłosiernego. Figura jest darem Kościoła z Meksyku dla Kościoła w Polsce. We wrześniu 1996 r. ks. bp Antoni Długosz wprowadził do świątyni relikwie Krzyża Świętego przywiezione z Ziemi Świętej. Od roku 2012 kościół posiada także relikwie św. Jana Pawła II.

Obecnie do Sanktuarium przybywają pielgrzymi z Polski i świata. Potwierdzają to liczne wota umieszczone przy obrazie Jezusa Miłosiernego, które pątnicy składają w dowód wdzięczności za otrzymane łaski.

jk / Częstochowa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama