Dziś w Warszawie odbyła się Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan. Nabożeństwo organizowane jest już po raz szósty. Wierni przeszli od kościoła św. Klemensa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Drogę Krzyżową poprzedziła Msza święta, odprawiona w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele św. Klemensa Hofbauera. Kazanie wygłosił o. Andrzej Kukła z Krakowa.
– Chcemy wspomnieć tych wszystkich chrześcijan, którzy na całym świecie drżą, czy przeżyją kolejny dzień. Według danych organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, około 170 tys. chrześcijan rocznie ginie śmiercią męczeńską. Gdyby to przeliczyć na czas, można powiedzieć, że co 3 minuty ginie jeden chrześcijanin, oddając życie za Chrystusa – mówił redemptorysta.
Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego, zapraszając na wydarzenie, powiedział: „Chrześcijanie są prześladowani w wielu miejscach świata. Tam, gdzie wciąż utrzymują się tyranie komunistyczne, tam, gdzie mają do czynienia ze skrajnymi rządami islamistycznymi. Również w świecie zachodnim, gdy bronią naturalnego porządku moralnego, spotykają się z odrzuceniem, a czasami z represjami. Myślimy o nich za rzadko, a przede wszystkim powinniśmy się modlić”.
Nawiązujące do aktualnych wydarzeń rozważania do stacji Drogi Krzyżowej napisał dr Paweł Milcarek, redaktor naczelny pisma „Christianitas”.
– 200 mln chrześcijan cierpi prześladowania. Represje te mają różne podłoże. Czasami jest to zorganizowane działanie państwowe, którego przyczyna jest albo religijna, jak w Arabii Saudyjskiej, gdzie wyznawanie innej religii niż islam jest zakazane, albo ideologiczna, jak w Korei Północnej, gdzie wszystkie religie są zwalczane przez państwo. W niektórych państwach natomiast chrześcijanie są prześladowani przez swoich współobywateli innych wyznań, zaś władza albo przymyka na to oczy (jak w niektórych prowincjach Chin), albo jest zbyt słaba aby zareagować (jak w Iraku czy pogrążonej w wojnie Syrii). Państwa chrześcijańskie, czy może raczej postchrześcijańskie, przywiązują do pomocy prześladowanym wyznawcom Chrystusa stosunkowo mało uwagi – zaznaczają organizatorzy nabożeństwa.
Drogę Krzyżową w intencji prześladowanych chrześcijan organizuje Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Warszawskiej oraz Instytut Ordo Caritatis.
Honorowym patronem wydarzenia jest Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego.
dg / Warszawa