Warszawa-Praga: ponad 700 młodych ludzi wyjedzie na rekolekcje oazowe

Ponad 700 młodych ludzi z diecezji warszawsko-praskiej wyjedzie w tym roku na rekolekcje Ruchu Światło-Życie. Uroczyste posłanie odbyło się w niedzielę 17 czerwca w czasie dorocznego Dnia Wspólnoty.

Dzień Wspólnoty odbył się w stołecznej parafii św. Marii Magdaleny. Hasłem nowego roku pracy formacyjnej są słowa „Młodzi w Kościele”.

"Będziemy chcieli pogłębiać naszą relacji ze Zbawicielem, ukazując że Bóg żyje i nieustannie działa, ponieważ bez tego doświadczenia trudno mówić o dojrzałym chrześcijaństwie" - powiedział moderator Ruchu Światło-Życie w diecezji warszawsko-praskiej, ks. Piotr Urbanowski.

Podkreślił, że spotkanie z Jezusem Chrystusem jest tak naprawdę fundamentem, na którym dopiero można budować całą resztę, czyli odkryć piękno Kościoła, odnaleźć w Nim swoje miejsce, a co za tym idzie - również podjąć zaangażowanie na różnych polach Jego aktywności.

Zgodnie z założeniami Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, rekolekcje trwają 15 dni i są oparte na tajemnicach różańcowych. W zależności jednak od poziomu formacji podejmowane są różne tematy. Na pierwszym stopniu młodzież poznaje Chrystusa i Jego działanie, co ma prowadzić do uznania w Nim swojego Zbawiciela i zawierzenia Mu swojego życia. "Drugi Stopień Oazy Nowego Życia" oparty jest w większości na księdze Wyjścia i ma prowadzić do poznania swoich zniewoleń, grzechów, a co za tym idzie - do podjęcia wysiłku współpracy z Bożą łaską, by z nich wyjść. Natomiast tematem Stopnia Trzeciego, jest doświadczenie wspólnoty Kościoła. Temu służą liczne spotkania z przedstawicielami zgromadzeń zakonnych, duchownymi i wiernymi innych kościołów chrześcijańskich.

- Największym atutem rekolekcji jest możliwość osobistego spotkania z Jezusem. Dla jednych najbardziej cenny okaże się czas modlitwy, którego nie brakuje, bo jest zarówno codzienna Eucharystia, jak i tzw."Namiot Spotkania", Liturgia Godzin, czy modlitwa wspólnotowa, dla innych cenne okażą się "Kręgi Biblijne", w czasie których dzielimy się Bożym Słowem, ale także i czas rekreacji. Każdy ma swój sposób odkrywania Boga - mówili oazowicze.

Podkreślali, że bardzo cenne jest również doświadczenie wspólnoty, kiedy mogą się wzajemnie poznawać, dzielić swoimi przeżyciami, czy wspólnie pracować. - To daje radość, umacnia, człowiek poznaje siebie i ma poczucie że nie jest sam, że są inni którzy myślą podobnie- mówili młodzi ludzie.

Tegoroczne rekolekcje oazowe odbędą się w czternastu turnusach. Z młodzieżą pojedzie w tym roku 13 kapłanów diecezji warszawsko-praskiej.

mag / Warszawa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao