Tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 26 stycznia, w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Islamu.
Hasłem tegorocznego, obchodzonego już po raz osiemnasty Dnia Islamu, są słowa: „Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom”.
Główne spotkanie z okazji Dnia Islamu będzie miało miejsce w Warszawie w Akademiku Praskim przy ul. Floriańskiej 3A w piątek 26 stycznia o godz. 16.00. Wezmą w nim udział chrześcijanie różnych wyznań, polscy muzułmanie, a także ambasadorowie państw muzułmańskich w Polsce. Gospodarzem spotkania będzie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.
W programie zaplanowano m.in. czytanie fragmentów Pisma Świętego oraz Koranu, modlitwę i przekazanie znaku pokoju oraz wystąpienia na temat chrześcijańskiego i muzułmańskiego spojrzenia na człowieka i przyrodę jako Bożego dzieła. Ze strony chrześcijańskiej głos zabierze o. Stanisław Jaromi OFM Conv. ze stowarzyszenia REFA a ze strony muzułmańskiej Andrzej Saramowicz, współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.
Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 roku. Powołano ją podczas międzyreligijnego spotkania w ramach „Dni Tatarów w Warszawie”. Współprzewodniczącym ze strony katolickiej jest Krzysztof Kraus, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej – Andrzej Saramowicz.
Już wcześniej, regularne modlitwy w intencji pokoju i współdziałania z wyznawcami islamu w świątyniach katolickich w Polsce były prowadzone przez Fundację Dzieło Odbudowy Miłości D.O.M.
Źródło: BP KEP/episkopat.pl