Caritas: spotkanie pracowników programu pomocy żywnościowej

9 października 2019 r. w siedzibie Caritas Polska rozpoczęło się dwudniowe spotkanie pracowników (koordynatorów, magazynierów i księgowych) realizujących Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2019.

Na spotkanie przyjechało 35 osób z 23 Caritas Diecezji: Bielsko-Żywieckiej, Bydgoskiej, Częstochowskiej, Drohiczyńskiej, Ełckiej, Gnieźnieńskiej, Katowickiej, Kieleckiej, Krakowskiej, Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Legnickiej, Łowickiej, Łomżyńskiej, Pelplińskiej, Poznańskiej, Przemyskiej, Sandomierskiej, Siedleckiej, Sosnowieckiej, Szczecińsko-Kamieńskiej, Toruńskiej, Warmińskiej, Warszawsko-Praskiej, Włocławskiej, Zielonogórsko-Gorzowskiej. Uczestników przywitał ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska i ks. Krzysztof Sroka opiekun POPŻ w Caritas Polska.

Szeroko rozumiana pomoc żywnościowa świadczona przez Caritas rzecz osób potrzebujących jest bardzo ważnym i strategicznym działaniem Caritas w Polsce. Ten charakter pomocy jest stale rozwijany, aby dotrzeć do jak największej ilości osób żyjącej w ubóstwie, również za pośrednictwem Programu „Spiżarnia Caritas” – powiedział otwierając spotkanie ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska.

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2019 jest programem współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej, który ma na celu wsparcie osób najbardziej potrzebujących. Od sierpnia 2018 roku do czerwca 2019 roku wolontariusze i pracownicy Caritas wydali osobom potrzebującym ponad 13 929 ton artykułów spożywczych o wartości 69 508 406,22 zł. Żywność trafiła do 284 106 osób ubogich zakwalifikowanych do programu.

Za pośrednictwem Caritas w Podprogramie 2019 r. pomoc żywnościową otrzyma 300 000 osób.

Koordynatorami krajowymi POPŻ w Caritas są Bartłomiej Kulisz i Małgorzata Jarosz-Jarszewska.

Spiżarnia Caritas

Największa organizacja charytatywna w Polsce od kilku lat buduje „Spiżarnię Caritas”, innowacyjny system przeciwdziałający marnowaniu żywności. Polega on na ścisłej współpracy sieci handlowych z placówkami Caritas, której efektem jest przekazywanie żywności bezpośrednio do osób najbardziej potrzebujących. Część produktów spożywczych trafia wprost do jadłodajni Caritas, przygotowujących każdego dnia setki posiłków. Spiżarnia Caritas żywi regularnie 40 000 osób.

    „Nie możemy się zgodzić na to, żeby marnować żywność. Wciąż jest tak wielu biednych, dla których ciepły, pełnowartościowy posiłek to luksus. Caritas Polska zwraca szczególną uwagę na projekty związane z troską o Ziemię, ponieważ bezpośrednio wiążą się one z troską o człowieka, będącego w centrum naszych wszelkich działań. Wiemy, że Ziemia i wszystko to, co nam daje jest wielkim darem Boga, a wyprodukowanie żywności często powoduje degradację środowiska i odbywa się kosztem ludzi na całym świecie. Dlatego każdy gram pożywienia powinien trafić na stół, a nie do śmietnika.” – powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Caritas Polska przekazała diecezjalnym Caritas siedem samochodów dostawczych do przewożenia żywności. Sześć z nich dofinansowane zostało przez głównego partnera programu, Jeronimo Martins Polska S.A., właściciela sieci sklepów „Biedronka”; jeden samochód ufundowany został przez sieć supermarketów „Tesco”. Samochody-chłodnie marki Ford Transit trafiły do Caritas diecezjalnych w Polsce, które aktywnie włączają się w akcję „Spiżarnia Caritas” – ogólnopolski program odbioru i dystrybucji pełnowartościowej żywności wycofanej ze sprzedaży.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao