Kraków: rozpoczął się 77. Konkurs Szopek Krakowskich

Na krakowskim Rynku Głównym Na Rynku Głównym w Krakowie rozpoczął się 5 grudnia 77. Konkurs Szopek Krakowskich.

Tradycyjnie upamiętniają one narodzenie Chrystusa, ale nie brakuje prac zawierających sceny z postaciami historycznymi, a także znanymi osobistościami ze świata polityki i kultury.

Prace zostały zaprezentowane na Rynku Głównym przy pomniku Adama Mickiewicza. Udział w konkursie biorą artyści, doświadczeni szopkarze, a także dzieci z krakowskich i podkrakowskich przedszkoli, szkół podstawowych oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz mieszkańcy Krakowa. Po hejnale w samo południe korowód twórców przeszedł wokół Rynku przed estradę, gdzie odbyła się prezentacja szopek.

Jury konkursowe ocenia prace biorąc pod uwagę m.in. dekoracyjność, kolorystykę, znajdujące się w szopkach figurki, nawiązanie do architektury Krakowa, zastosowanie elementów ruchomych oraz sposób wykonania. – Kryteria od lat się nie zmieniają, ale szopka krakowska wciąż się rozwija. Pojawiają się odwołania do aktualnych wydarzeń albo figurki współczesnych postaci. To wszystko sprawia, że to wciąż żywa tradycja – mówiła Małgorzata Niechaj z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Jest to tradycja na tyle wyjątkowa w skali świata, że szopkarstwo krakowskie trafiło na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Jury oceni prace w czterech kategoriach: szopki dziecięce, szopki młodzieżowe, szopki rodzinne i szopki seniorów. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w niedzielę, a wszystkie zgłoszone prace tradycyjnie prezentowane będą na pokonkursowej wystawie w oddziale Celestat MHK.

Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami. Figurki te są wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu. Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajduje się Święta Rodzina: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta.

Krakowskie szopki prezentują również sceny z postaciami historycznymi: królami, bohaterami narodowymi oraz legendarnymi postaciami np. Trębaczem, Panem Twardowskim, Lajkonikiem.

Konkurs Szopek Krakowskich organizowany jest od 1937 r. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób. Po przerwie, spowodowanej wybuchem wojny, konkurs wznowiono w 1945 r., kiedy na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Od tej pory konkursy są organizowane nieprzerwanie co roku w każdy pierwszy czwartek grudnia. Wyniki ogłaszane są w następującą po czwartku niedzielę.

md / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama