Ksiądz prof. Michał Heller otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej.
Wyróżnienie zostało przyznane przez Senat uczelni w uznaniu wybitnych osiągnięć i dokonań Księdza Profesora z zakresu nauk teologicznych, w szczególności specjalizującemu się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara.
„Jesteśmy pełni podziwu dla dzieła, dorobku i myśli księdza profesora, które pozwalają zespolić osiągnięcia filozofii i teologii z osiągnięciami nauk przyrodniczych oraz kosmologicznych w logicznej wizji świata” – brzmi uzasadnienie Senatu Politechniki Rzeszowskiej dla nadania honorowego tytułu ks. prof. Michałowi Hellerowi.
W wygłoszonej laudacji prof. Tadeusz Markowski powiedział, że przyznając tytuł doktora honoris causa Politechnika Rzeszowska pragnie oddać hołd niezwykłemu człowiekowi, dla którego nauka jest sensem i celem życiowych zmagań. „Czynimy to z tym większą dumą i uznaniem, że z dorobku naukowego Księdza Profesora od wielu już lat korzysta liczne grono pracowników i młodych adeptów nauki nie tylko naszej uczelni – mówił rektor Politechniki Rzeszowskiej.
Słysząc wszystkie pochwały pod swoim adresem, ks. prof. Heller mówił, że mimo tylu pięknych słów, może nie przewróci mu się w głowie, bo ma już na to sposób. „Jutro znajdę sobie bardzo trudne zadanie matematyczne i od razu spokornieję” – dodał.
O swojej znajomości z ks. prof. Hellerem mówił obecny na uroczystości abp Stanisław Budzik, który podkreślał, że przyznany tytuł doktora honoris causa to zaszczyt dla obydwu stron. Metropolita lubelski dodał, że z ks. prof. Hellerem zna się od 48 lat. „Muszę powiedzieć, że to spotkanie było jednym z najważniejszych w moim życiu” – dodał abp Budzik.
W czasie uroczystości z okazji przyznania tytułu doktora honoris causa, ks. prof. Michał Heller wygłosił wykład pt. „Nauka w wielkim stylu”.
Tytuł doktora honoris causa Politechnika Rzeszowska przyznaje od 2002 roku. Do tej pory uhonorowano nim 13 osób.
Michał Heller urodził się 12 marca 1936 roku w Tarnowie. Jest absolwentem tarnowskiego seminarium duchownego i jego późniejszym wykładowcą, pierwszym dziekanem Wydziału Teologicznego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 26 kwietnia 1959 r. a następnie został wikariuszem w Ropczycach. Dalsze studia podjął na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 1966 roku obronił doktorat z kosmologii relatywistycznej, zaś w 1969 roku uzyskał habilitację. W roku 1990 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego Papieskiej Akademii Teologicznej przekształconej w 2009 r. w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Jest pracownikiem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego.
Jest twórcą modelu kosmologicznego wykorzystującego geometrię nieprzemienną do opisu zjawisk nielokalnych, które prawdopodobnie występowały w początkowych fazach ewolucji Wszechświata. Od lat pracuje nad połączeniem dwóch najważniejszych teorii fizycznych – Ogólnej Teorii Względności i mechaniki kwantowej. Z najważniejszych idei stworzonych i propagowanych przez Michała Hellera wymienić trzeba program filozofii w nauce, czyli refleksji filozoficznej prowadzonej nie w całkowitym oderwaniu od nauki, ale w ścisłym kontekście teorii naukowych. Szczególną rolę w myśli ks. prof. Hellera odgrywa matematyka. W jego opinii, obiekty matematyczne są elementami teorii fizycznych, w nich formułowane są prawa fizyki.
W 2008 roku jako pierwszy Polak ks. prof. Michał Heller został laureatem Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią. Nagrodę przeznaczył na ufundowanie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, w którego działalność zaangażowane są dziś dziesiątki uczonych, głównie z krakowskiego środowiska, choć współpracownicy i uczniowie Hellera rozsiani są na całym świecie.
Ks. prof. Heller naukę zarówno rozwija, jak i popularyzuje, w licznych książkach i artykułach. Poza licznymi doktoratami honoris causa oraz Nagrodą Templetona ks. prof. Heller jest m.in. kawalerem Orderu Orła Białego, Złotego Krzyża Zasługi i Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, laureatem Medalu św. Jerzego oraz Super Wiktora Specjalnego.
pra / Politechnika Rzeszowska / Rzeszów