25-osobowa grupa nauczycieli akademickich ze Śląska przybyła do licheńskiego sanktuarium. W ramach corocznej podróży po Polsce, tym razem zawitali do Wielkopolski, w tym do Lichenia.
„Pielgrzymujemy do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu z grupą duszpasterstwa akademickiego, nauczycieli akademickich. To grupa, która w duszpasterstwie akademickim spotyka się regularnie co wtorek na spotkaniach formacyjnych. Dwukrotnie w ciągu roku wyjeżdżamy na swoje pielgrzymowanie – w zimie za granicę, a latem staramy się odwiedzać ciekawe miejsca w Polsce” – wyjaśnił ks. Wojciech Surmiak, duszpasterz akademicki, wykładowca Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, opiekun duchowy grupy.
Poza Licheniem nauczyciele akademiccy ze Śląska zwiedzają miejsca piastowskie, związane z początkami chrześcijaństwa w Polsce oraz kształtowania się polskiej państwowości.
Pielgrzymi do Lichenia przyjechali wczoraj po południu. O godz. 16.00 spotkali się z siostrami anuncjatkami w lesie grąblińskim, miejscu pierwszy objawień. W tamtejszym kościele pw. Matki Bożej 10 Cnót Ewangelicznych uczestniczyli we Mszy św. Z kolei o godz. 21.00 modlili się podczas Apelu Maryjnego w licheńskiej bazylice.
Dziś rano pielgrzymi zwiedzili sanktuarium w towarzystwie przewodnika, a o godz. 11.00 modlili się w podczas Mszy św. sprawowanej w kościele parafialnym pw. św. Doroty.
W ramach wycieczki Ślązacy zwiedzili już Kalisz, a po opuszczeniu Lichenia udadzą się m.in. do Kruszwicy, Strzelna, Gniezna, Biskupina i Lednicy.
Dziś wieczorem dla uczestników pielgrzymki wystąpi pan prof. Julian Gembalski, wybitny polski muzyk, kompozytor i organista. W latach 1996–2002 rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
W trakcie koncertu, który rozpocznie się o godz. 20.00 w licheńskiej bazylice, prof. Gembalski zaprezentuje „Suite gotique pour Grand Orgue” Leona Boelmanna, „Fantzję i fugę c-moll” Jana Sebastiana Bacha oraz „Siutę licheńską” własnego autorstwa.
Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium