PFRON ogłosił zwycięzców w konkursie „Otwarte drzwi”

W środę na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wręczono nagrody w XVI edycji konkursu na najlepsze prace naukowe poświęcone tematyce niepełnosprawności „Otwarte drzwi”.

Konkurs „Otwarte drzwi” tworzony jest z myślą o osobach z niepełnosprawnością. – Cieszę się, że jest on okazją do szukania innowacyjnych rozwiązań, które mają realny wpływ na lepsze funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i zawodowym. W najlepszych pracach magisterskich i doktorskich komisja konkursowa wyróżnia m.in. nowatorskie podejście do tematu czy wysoką wartość merytoryczną sformułowanych wniosków oraz możliwość ich praktycznego wykorzystania. „Otwarte drzwi” to doskonała formuła tworzenia nowych jakości i perspektyw w myśleniu o niepełnosprawności i rehabilitacji – mówił podczas gali Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

List prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Gościem specjalnym był Cezary Szmidke - popularyzator nauki, gość oraz współtwórca licznych programów edukacyjnych. Galę od strony artystycznej uświetnił występ Mieczysława Szcześniaka.

Nagrody – o łącznej kwocie 44 tysiące złotych – przyznane zostały w trzech kategoriach dla najlepszych prac magisterskich: rehabilitacja społeczna, rehabilitacja zawodowa i rozwiązania technologiczne służące osobom niepełnosprawnym, a także rehabilitacja medyczna mająca wpływ na lepsze funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i zawodowym.

Nagrodę główną z zakresu rehabilitacji społecznej otrzymała Kataryna Frączek - za pracę poświęconą poczuciu piętna i dyskryminacji u osób chorujących psychicznie korzystających ze środowiskowych metod wsparcia. Z zakresu rehabilitacji medycznej pierwsze miejsce uzyskała Aleksandra Bawolska-Piszczatowska - za pracę „Rodzice dziecka zagrożonego niepełnosprawnością – (nie)obecność wsparcia”. Z kolei w kategorii „Rehabilitacja zawodowa oraz rozwiązania technologiczne służące osobom niepełnosprawnym” miejsce pierwsze zdobyła Nadzeya Avizhych - za pracę poświęconą adaptacji geograficznego atlasu Białorusi dla osób słabowidzących i niewidomych.

Nagrodę otrzymała również najlepsza, wśród zgłoszonych do konkursu, praca doktorska. Statuetka i honorarium w wysokości 8 tys. złotych trafiły do dr. Kamila Pietrowiaka, autora pracy „Świat po omacku. Społeczne i kulturowe ramy relacji, praktyk i odczuć osób niewidomych”.

Ogólnopolski Konkurs na najlepsze prace magisterskie i doktorskie poświęcone problematyce niepełnosprawności „Otwarte drzwi” organizowany jest od 2003 roku. Jego celem jest zwiększanie zainteresowania problematyką niepełnosprawności wśród osób kończących studia wyższe, próba zmiany sposobu postrzegania niepełnosprawności, a także – co najistotniejsze – wyznaczenie kierunków działań na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. Zamierzeniem organizatorów konkursu jest także promowanie nowatorskich, ciekawych i godnych wdrażania rozwiązań służących szeroko pojętej rehabilitacji i integracji społecznej.

Prace są oceniane przez niezależną komisję złożoną z przedstawicieli środowiska akademickiego – uczelni medycznych, politechnik i szeroko pojętej humanistyki. Na jej czele stoi prof. dr hab. n. med. Anna Wilmowska-Pietruszyńska z Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie.

Publikujemy pełną listę laureatów Konkursu „Otwarte Drzwi” w 2019 roku

Pace magisterskie z zakresu rehabilitacji społecznej

I miejsce: Katarzyna Frączek, „Zasoby oraz poczucie piętna i dyskryminacji u osób chorujących psychicznie korzystających ze środowiskowych metod wsparcia”

II miejsce: Iwona Nowakowska, „Postawy młodzieży licealnej wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną - znaczenie udziału w warsztatach antydyskryminacyjnych”

III miejsce: Katarzyna Buluk, „Rozpoznawanie ekspresji emocjonalnej twarzy - badania porównawcze u osób głuchych i niesłyszących”

Prace magisterskie z zakresu rehabilitacji medycznej

I miejsce: Aleksandra Bawolska-Piszczatowska „Rodzice dziecka zagrożonego niepełnosprawnością - (nie)obecność wsparcia”

II miejsce: Maria Astriab „Wpływ ilości warstw wzmacniających laminatów na właściwości mechanicznie lei protezowych”

III miejsce: nie przyznano

Prace magisterskie z zakresu rehabilitacji zawodowej oraz rozwiązań technologicznych służących osobom niepełnosprawnym

I miejsce: Nadzeya Avizhych, „Adaptacja geograficzna atlasu Białorusi dla osób słabowidzących i niewidomych”

II miejsce: Małgorzata Borkowska, „Możliwości rozwoju zawodowego osób z niepełnosprawnością wzroku”

III miejsce: Małgorzata Maria Kasper, „Centrum Integracji Społecznej w Kłodzie w swojej funkcji edukacyjno-orientacyjnej wobec osób niepełnosprawnych”

Prace doktorskie

I miejsce: Kamil Pietrowiak, „Świat po omacku. Społeczne i kulturowe ramy relacji, praktyk i odczuć osób niewidomych”

II miejsce: Paweł Borowiecki, „Samotność osób dorosłych z niepełnosprawnością ruchową - konteksty indywidualne i społeczne”

Wyróżnienie: Natalia Wołoszyn, „Ocena wpływu dwóch różnych 12-tygodniowych programów ćwiczeń fizycznych na sprawność funkcjonalną i jakość życia osób starszych, poruszających się za pomocą wózka inwalidzkiego, mieszkających w domach pomocy społecznej”

PFRON / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama