Park EkoLeo, czyli park ekologiczny otwarto w Sikorzu koło Płocka na terenie Domu Leonianum – Piękne życie! w którym przebywają seniorzy.
Przedsięwzięcie powstało z myślą o ekologii, jednakowo ważnej dla seniorów, jak i dla młodzieży szkolnej, która odwiedza osoby starsze w ramach wolontariatu.
Dom Leonianum – Piękne życie! jest placówką stałego pobytu dla seniorów, funkcjonującą od jesieni 2018 r. Dom położony jest w otulinie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Sfinalizowano w nim dwa projekty ekologiczne, dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w wysokości około 170 tys. zł.
W Sikorzu powstał Park EkoLeo. Składa się na niego ekologiczna ścieżka sensoryczna o długości ponad 100 m długości (z 12 rodzajami podłoża i 12 tablicami edukacyjnymi o faunie i florze Mazowsza). Przedsięwzięcie to powstało zgodnie z projektem pod nazwą „Edukacja ekologiczna bez tajemnic”. Jest to program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, który pomaga zgłębić tajniki lasu i docenić piękno przyrody. Ponadto wykonanych zostało 9 tysięcy nasadzeń roślinnych (drew, krzewów różnych roślin).
Uroczystego otwarcia Parku EkoLeo dokonali: minister Henryk Kowalczyk, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kamila Mokrzycka oraz ks. kan. Roman Bagiński, ekonom diecezji płockiej.
- W Parku EkoLeo łączą się ze sobą element poznawczy i zabawa. I w młodszych, i w starszych jest przecież ciekawość przyrody. Projekt ten posłuży aktywności edukacji ekologicznej, będzie okazją do integracji pokoleń – stwierdził Henryk Kowalczyk.
Natomiast ks. Łukasz Nowak, dyrektor Domu Leonianum zaznaczył, że zajęcia w parku i poza nim umożliwią tworzenie więzi międzypokoleniowych seniorów i młodzieży szkolnej: - W Leonianum aktywnie działa wolontariat i widzimy, że osoby starsze chętnie integrują się z młodym pokoleniem – zaznaczył gospodarz miejsca.
Dom Leonianum - Piękne życie! w Sikorzu koło Płocka działa od jesieni 2018 r. Jest placówką diecezji płockiej. Zajmuje 6 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Składa się z trzech segmentów: Domu Seniora, czyli całodobowej placówki opiekuńczej, domu dziennego pobytu oraz części rehabilitacyjnej. W obiekcie znajdują się też trzy sale konferencyjno-bankietowe.
Domem zarządza Fundacja Leonianum – Piękne życie!, utworzona z myślą o seniorach. Swoją nazwę wzięła od imienia patrona - bp. Leona Wetmańskiego, sufragana płockiego, błogosławionego męczennika II wojny światowej, którego pasją była praca charytatywna. Obecnie w placówce mieszka około 50 osób.
eg / Sikórz