W kościele bez gotówki

Większość Polaków woli płacić kartą - coraz rzadziej noszą przy sobie banknoty, więc złożenie ofiary za nabożeństwo lub zakup w parafialnym sklepiku staje się kłopotem. Aby zapewnić wiernym wygodę, kościoły zaczynają akceptować płatności bezgotówkowe.

Pierwszymi kościołami, które zdecydowały się wprowadzić terminal, były wspólnoty za granicą. We Włoszech, w katedrze w Turynie, terminale zostały zainstalowane w okresie wakacyjnym, by w szczycie turystycznym przetestować ich działanie. Kościół Anglii wprowadził terminale do 16 tys. parafii – tam można płacić kartą i smartfonem. W Polsce terminale też już działają w kościołach, głównie tych licznie odwiedzanych przez turystów. Dzięki temu wierni mają wybór: mogą wspomóc Kościół gotówką lub za pomocą karty płatniczej.

Dlaczego warto mieć terminal w parafii?

Terminal jest prosty w obsłudze i gwarantuje pełne bezpieczeństwo dokonywanych wpłat. Jest też wygodny. Przyspiesza pracę w parafialnych sklepikach oraz w kawiarniach i szkołach prowadzonych przez parafię. Terminal ułatwia wiernym składanie ofiar (m.in. za chrzty, śluby, nabożeństwa). Jest to dobre rozwiązanie, nie tylko dla ludzi młodych, którzy chętniej posługują się dziś kartą płatniczą niż gotówką. Terminal płatniczy może również wzmacniać wizerunek Kościoła jako instytucji nowoczesnej, reagującej na potrzeby wiernych.

- Korzyści z posiadania w parafii terminala są oczywiste – zauważa o. Tomasz Klin SJ, proboszcz parafii pw. św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze. - Wierni mają komfort, że jeśli będą chcieli złożyć ofiarę, to mogą to zrobić, bez względu na to, czy mają przy sobie gotówkę, czy też nie. Obrót bezgotówkowy powinien wkraczać nie tylko na stragany i targi, ale również do kościoła. To powinien być standard.

Zdecydowaliśmy się na korzystanie z terminala do transakcji bezgotówkowych – dodaje o. Dawid Kołodziejczyk, OP, ekonom klasztoru św. Jacka w Warszawie. - Bardzo często wierni pytali nas, czy istnieje możliwość złożenia ofiary albo zamówienia intencji Mszy św. za pomocą karty, bo nie mają gotówki, a chcieliby to zrobić. Coraz mniej ludzi nosi ze sobą banknoty, a terminal daje szansę, by złożyć ofiarę bez konieczności poszukiwania bankomatu w okolicy.

Jak i gdzie otrzymać terminal za darmo?

Terminal można pozyskać bezkosztowo dzięki Programowi Polska Bezgotówkowa, prowadzonemu przez Fundację Polska Bezgotówkowa. Wystarczy: wejść na stronę www.polskabezgotowkowa.pl, wypełnić formularz i wybrać jednego (lub kilku) dostawców, którzy skontaktują z parafią i przedstawią szczegółowe informacje. Następnie należy podpisać umowę z wybranym dostawcą. Gotowy do pracy terminal zostanie szybko dostarczony pod wskazany adres. W ramach Programu Polska Bezgotówkowa, każda parafia może liczyć na wsparcie Fundacji: 12-miesięczny bezpłatny okres korzystania z terminala, brak opłat za transakcje i instalację terminala.

Kto odpowiada za program?

Fundacja Polska Bezgotówkowa. Została ona powołana w lipcu 2017 r. w związku z porozumieniem zawartym przez Związek Banków Polskich, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Visa oraz Mastercard. Jej celem jest podejmowanie działań w zakresie rozbudowy sieci akceptacji instrumentów płatniczych, upowszechniania obrotu bezgotówkowego, a także promocja innowacji technologicznych, wspierających obrót bezgotówkowy w Polsce.

Prowadzony przez Fundację Program Polska Bezgotówkowa ma zasięg ogólnopolski – kierowany jest do parafii, małych, średnich i mikroprzedsiębiorstw, a także urzędów i innych instytucji sektora publicznego oraz podmiotów niebędących przedsiębiorcami, a przyjmujących płatności. Tym samym obejmuje on swoim działaniem urzędy gminne, sądy, uczelnie wyższe, instytucje kultury, sztuki i sportu, parki narodowe oraz szpitale i przychodnie, przedsiębiorstwa komunalne, a także fundacje czy stowarzyszenia, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych.

Artykuł jest materiałem sponsorowanym przez Fundację Polska Bezgotówkowa.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama