Wrocław: przy katedrze powstała Rada Naukowo–Konserwatorska

W skład Rady wchodzi pięciu ekspertów w dziedzinie konserwacji zabytków, historii sztuki, i archeologii.

Abp Józef Kupny podczas uroczystości zorganizowanej w rezydencji biskupów wrocławskich powołał do istnienia radę, której celem jest wypracowanie strategii konserwatorskich dla obiektów zabytkowych znajdujących się na Ostrowie Tumskim. W jej skład wchodzi pięciu ekspertów w dziedzinie konserwacji zabytków, historii sztuki, i archeologii.

Pomysł utworzenia tego rodzaju stałego kolegium pojawił się w kontekście różnego rodzaju inicjatyw konserwatorsko – remontowych, podejmowanych przez wrocławską parafię katedralną, która administruje i dba nie tylko o katedrę pw. św. Jana Chrzciciela, ale także najstarszy kościół w stolicy Dolnego Śląska pw. św. Idziego oraz dwupoziomową świątynię kolegiacką pw. Świętego Krzyża.

– Wszystkie razem wpisują się w przestrzeń jednej z najpiękniejszych dzielnic Wrocławia – Ostrowa Tumskiego, spełniając nie tylko funkcje sakralne, ale także przyciągając turystów z całego świata, którzy licznie odwiedzają tę część stolicy Dolnego Śląska – tłumaczy w rozmowie z KAI pasterz Kościoła wrocławskiego, dodając, że dziś zostały one powierzone w nasze ręce i musimy uczynić wszystko, by przekazać je kolejnym pokoleniom w takim stanie, by wciąż były pięknymi pomnikami wiary i kultury.

Rada będzie zbierała się minimum trzy razy w roku, by opiniować przedstawiane koncepcje i programy konserwatorskie wspomnianych kościołów. Będzie stanowić także głos doradczy metropolity wrocławskiego w kwestiach związanych z wypracowaniem koniecznych do zrealizowania inicjatyw związanych z funkcjonowaniem obiektów, którymi ma się opiekować.

Metropolita wrocławski wręczył dziś dekrety powołujące pierwszych członków rady. Należą do nich prof. dr hab. inż. Jerzy Jasieńko, przewodniczący Głównej Komisji Konserwatorskiej RP i Prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, prof. dr hab. inż. arch. Ewa Łużyniecka, pracownik naukowy Zakładu Konserwacji i Rewaloryzacji Architektury i Zieleni Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Członek Komitetu Naukowego PAN, prof. dr hab. Jerzy Piekalski, dyrektor Instytutu Archeologii Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego i członek Komisji Historii Miast Komitetu Nauk Historycznych PAN, prof. dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu i dr inż. arch. Maciej Małachowicz, adiunkt Zakładu Konserwacji i Rewaloryzacji Architektury i Zieleni Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

– Dziękuję, że z taką otwartością przyjęliście propozycje prac w tej radzie – mówił abp Józef Kupny podczas uroczystości, tłumacząc, że troska o takie pomniki, jakimi niewątpliwie są świątynie, znajdujące się na wrocławskim Ostrowie Tumskim leży na sercu wszystkich wrocławian, którzy bardzo chętnie sami spędzają czas w tej części miasta i przyprowadzają tutaj swoich gości. – Wierzę, że państwa ogromna wiedza i szerokie doświadczenie w dziedzinie ochrony i konserwacji zabytków zaprocentują tym, że nasze świątynie wciąż będą stanowiły wspaniałą przestrzeń dla modlitwy i spotkania z Bogiem jak i ogromną atrakcję dla koneserów sztuki – powiedział arcybiskup.

xrk / Wrocław

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao