Abby Johnson w Polsce: Musimy śmiało bronić życia

Czy zapowiedziane na najbliższa sobotę spotkanie Abby Johnson - symbolu walki o życie nienarodzonych w Ameryce z polskimi parlamentarzystami z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny będzie impulsem do zwiększenia ochrony prawnej nienarodzonych w Polsce?

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa z udziałem Abby Johnson – bohaterki filmu „Nieplanowane”. Jej droga, od dyrektora w jednej z największych klinik aborcyjnych Planned Parenthood w USA do obrończyni życia nienarodzonych, która została przedstawiona w filmie oraz książce pod tym samym tytułem, dała nowe siły ruchom obrońców życia na całym świecie.

Abby Johnson przyjechała do Polski na zaproszenie Wydawnictwa Esprit, które w styczniu wydało jej nową książkę „Ściany będą wołać”. Jej wizyta to także okazja do wysłuchania jej świadectwa w pięciu miastach w całej Polsce. Zaplanowano bowiem spotkania w Bydgoszczy, Krakowie, Pile, Rumii i Warszawie. Abby Johnson podzieli się historią swojego życia, zaś w Krakowie, gdzie już 12 lutego 2020 roku o swojej historii opowie na spotkaniu po Mszy św. sprawowanej przez abp. Marka Jędraszewskiego w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Spotkanie z parlamentarzystami

Jak dowiedzieliśmy się podczas pierwszego spotkania Abby Johnson z dziennikarzami, udało się doprowadzić do spotkania z członkami parlamentarnej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Odbędzie się ono w sobotę, 15 lutego 2020 roku.

W czasie konferencji prasowej Abby Johnson podzieliła się informacjami ze swojego życia prywatnego mówiąc, że jest matką ośmiorga dzieci i szczęśliwą żoną. Kilka lat temu zdecydowała się porzucić wspólnotę baptystów i została katoliczką. Dodała, że jej zaangażowanie w ruch pro-life było źle odbierane we wspólnocie baptystów. Obecnie w USA prowadzi fundację, która wspiera osoby, które chcą porzucić przemysł aborcyjny. Zapewnia wsparcie w znalezieniu pracy i opiekę duchową dla tych, którzy porzucają to zajęcie.

Prawo i modlitwa

Pytana o ocenę kwestii przepisów prawa i ich znaczenia w walce z aborcją stwierdziła, że bez takich przepisów aborcja byłaby w pełni legalna i dostępna „na życzenie”. Jednakże, zdaniem Johnson samo zaostrzanie przepisów nie rozwiąże problemu. Potrzeba wsparcia i pracy nad sercami i sumieniami ludzi. Podkreśliła znaczenie modlitewnego wsparcia dla osób. Abby Johnson wyraziła przestrogę przed liberalizacją przepisów, które zapewniałyby łatwiejszy dostęp do aborcji. W USA doprowadziło to do dehumanizacji dzieci nienarodzonych, a także osób starych i chorych.

Pytana o rolę mężczyzn, Abby Johnson stwierdziła, że doświadczenie podpowiada jej, że stanowczy sprzeciw mężczyzny wobec aborcji jest w stanie przekonać do urodzenia dziecka kobietę, nawet gdy ta zdecydowała, aby przerwać ciążę. Zwróciła uwagę, że w USA odmawia się mężczyznom prawa do współdecydowania o ciąży żony/partnerki, inaczej niż przy adopcji, gdzie zgoda mężczyzny jest wymagana. Podkreśliła, że prowadzone przez organizacje pro-life kampanie za życiem, wydawane książki i filmy prowadzą do tego, że codziennie otrzymuje informacje o kobietach, które rezygnują z aborcji.

Szkodzą aktywiści

Abby Johnson, odpowiadając na pytanie, potwierdziła, że podobnie jak w Polsce, tak i w USA hasła wzywające do przyznania kobietom nieograniczonego i bezwarunkowego prawa do „aborcji na życzenie” podnoszone są przez aktywistów gender i LGBT. Dodatkowo większość osób promujących aborcję jako „prawo kobiety” ma za sobą złe doświadczenie dokonanej aborcji lub uwikłania i współodpowiedzialność za decyzję o niej.

Podczas konferencji prasowej i w czasie całego pobytu w Polsce Abby Johnson towarzyszy ks. Maciej Sarbinowski, znany ze swojego zaangażowania na rzecz obrony życia ludzkiego. Podkreślał on, że wizyta Abby w naszym kraju daje nową nadzieję, że w Polsce znów wszyscy odważnie zaangażują się w obronę „kultury życia”, do czego wzywał nas Jan Paweł II. Mówił także o tym, że obecnie nawet wśród osób deklarujących przynależność do Kościoła katolickiego panuje postawa przyzwolenia i zgody na uśmiercanie dzieci nienarodzonych. Zwracał także uwagę, że ochrona życia zaczyna się od słowa. Od słowa wsparcia dla kobiet w ciąży, ale też od słów krzywdzących kobiety noszące dziecko pod sercem, ale znajdujące się w trudnej sytuacji.  

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama