Parafianie podtrzymają tradycję kwietnych dywanów i czterech ołtarzy. Ograniczą się jednak do terenu kościoła. Taka sytuacja wydarza się po raz pierwszy od niepamiętnych czasów w Spycimierzu, który słynie z układania kwietnych dywanów i procesji po wsi od 200 lat.
Proboszcz ks. Dariusz Ziemniak wraz z Parafialnym Stowarzyszeniem „Spycimierskie Boże Ciało” potwierdzili, że jutrzejsze obchody Bożego Ciała w Spycimierzu zostaną ograniczone – zgodnie z decyzją biskupa włocławskiego Wiesława Meringa – do procesji wokół świątyni parafialnej. „Zachowajmy się odpowiedzialnie, byśmy zdrowi mogli spotkać się w tym wyjątkowym miejscu jeszcze nie raz” – apelują organizatorzy.
Parafianie postanowili podtrzymać ponad dwustuletnią tradycję układania kwietnych dywanów i przygotują je w ograniczonej formie na terenie przykościelnym. Podczas spotkania przedstawicieli rodzin i wsi, od pokoleń zaangażowanych w kultywowanie lokalnej tradycji, ustalili harmonogram i porządek prac, zgodny z obowiązującymi przepisami sanitarnymi.
Tak więc tegoroczna uroczystość będzie na pewno inna od dotychczasowych obchodów. Po pierwsze, ze względu na symboliczny format kwietnej kompozycji na trasie procesji z Najświętszym Sakramentem. Po drugie, z uwagi na ciągle istniejące zagrożenie epidemią koronawirusa, a co za tym idzie – obowiązek zachowania bezpiecznej odległości, nabożeństwo będzie miało charakter wewnętrzny, zostanie odprawione zasadniczo w gronie parafian. „Stąd gorąca prośba do wiernych spoza parafii, pielgrzymów i turystów, a także przedstawicieli mediów, aby w tym roku powstrzymać się od wizyty w Spycimierzu. Zachowajmy się odpowiedzialnie, byśmy zdrowi mogli spotkać się w tym wyjątkowym miejscu jeszcze nie raz” – informuje portal spycimierskiebozecialo.pl.
Spycimierz to niewielka parafia diecezji włocławskiej, położona niedaleko Uniejowa w centralnej Polsce. Już od ponad 200 lat w miejscowości istnieje tradycja układania kwietnych dywanów na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Cała trasa to ponad kilometr kwietnych kobierców.
14 lutego 2018 r. minister kultury Piotr Gliński wpisał „Boże Ciało z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu" na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Stało się to na wniosek Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” i proboszcza parafii.
Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” rozpoczęło intensywne starania o wpisanie Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu na listę niematerialnego dziedzictwa światowego UNESCO.
ks. an / Spycimierz