W Lublinie odkryto szczątki siedmiu osób w miejscach tajnych pochówków

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazło szczątki siedmiu osób, które spoczywały pod współczesnymi mogiłami na cmentarzu w Lublinie. Część ofiar nosiła ślady po postrzałach w obrębie czaszki lub karku, charakterystyczne dla egzekucji tzw. metodą katyńską.

W dniach 16-20 listopada 2020 r. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji przeprowadził kolejny etap prac poszukiwawczych na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. Ich celem było odnalezienie miejsc pochówku osób zamordowanych w latach 1948-1949 w więzieniu na Zamku w Lublinie. 

W wyniku przeprowadzonych prac podjęto szczątki należące do siedmiu osób, które spoczywały pod czterema współczesnymi mogiłami. W trzech jamach grobowych natrafiono na nienaruszone szkielety czterech mężczyzn. Charakter ich pochówku pozwala stwierdzić, że z pewnością należały one do więźniów. Trzech z nich zostało wrzuconych do dołu, przy czym dwie ofiary spoczywały w pozycji twarzą do ziemi. Szczątki kolejnego mężczyzny odnaleziono w pozostałościach trumny, bądź drewnianej skrzyni. W ostatniej jamie grobowej natrafiono na szczątki należące do trzech osób. Były one złożone w foliowym worku i wkopane w głąb grobu.

W trakcie wstępnych oględzin ustalono, że część ofiar nosiła ślady po postrzałach w obrębie czaszki lub karku, charakterystyczne dla egzekucji tzw. metodą katyńską. Przy szczątkach ujawniono pojedyncze artefakty: plastikowe guziki, fragmenty obuwia i odzieży. Szczególnie cennym znaleziskiem był polski guzik wojskowy odkryty przy jednej z ofiar.

Szczątki kostne przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną poddane oględzinom i badaniom genetycznym. Prace były prowadzone pod nadzorem prokuratora w ramach śledztwa OKŚZpNP w Lublinie.

Źródło: ipn.gov.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama