Wrak na dnie Morskiego Oka. TOPR udostępnia zdjęcia

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe pokazało zdjęcia łodzi spoczywającej na dnie Morskiego Oka. Sfotografowana łódź to „Syrena” służąca kiedyś do przewodu turystów. Odnaleziono ją 5 lat temu.

Jak informuje TOPR na Facebooku, w dniach 16-20 listopada 2020 w Morskim Oku odbyło się szkolenie Sekcji Nurkowej TOPR. Nurkowie sfotografowali wtedy wrak łodzi odnaleziony pięć lat temu. 

„Łódź widoczna na zdjęciach to «Syrena», która przed laty służyła do przewozu turystów poprzez taflę Morskiego Oka. Przez lata zaginiona, odnaleziona została 5lat temu przez nurków TOPR przy okazji działań szkoleniowych” – pisze TOPR.

Jak można przeczytać na profilu facebookowym „Polskie góry”: „Po wodach Morskiego Oka przewożono turystów już w połowie XIX w.(…) Na początku w. XX Walery Eljasz przekonał Towarzystwo Tatrzańskie do śmiałej inwestycji. W Bremie kupiono dwie pełnomorskie szalupy i rozpoczęły one rejsy po Morskim Oku. Było to prawdopodobnie po r. 1908. (…) Na jednym ze zdjęć widać nawet, że łodzie mogły mieć silniki. Jedna nazywała się Syrena, druga Świstak. W 1912 r. łodzie były już w kiepskim stanie (…)”.

W okresach międzywojennym i powojennym także jakieś łodzie miały pływać po Morskim Oku.

„Wg Józefa Nyki (Tatry, 1994), przystań dla łodzi istniała do 1980 r. i miała znajdować się tuż przy końcu schodów sprowadzających ze schroniska nad taflę jeziora” – piszą „Polskie góry”.

Źródło: Facebook/TPOR, Facebook/Polskie góry

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao