Zwardoń-Skalité: powstała polsko-słowacka plenerowa droga krzyżowa

Czternaście wielkich głazów z tabliczkami z polsko-słowackimi nazwami poszczególnych stacji, tworzy plenerową drogę krzyżową przebiegającą przez tereny sąsiadujących ze sobą państw w Beskidzie Żywieckim.

To część transgranicznego projektu, który realizują dwie parafie po obu stronach granicy – w Zwardoniu i Skalitém.

Malownicza droga krzyżowa rozciąga się na długości 14 km. Po raz pierwszy nabożeństwo pasyjne odbyło się tu 19 września – z udziałem polskich i słowackich pielgrzymów. Kilka dni wcześniej plenerowe stacje – trzy po słowackiej i 11 po polskiej stronie – erygował i pobłogosławił bp Roman Pindel, który modlił się podczas Mszy św. w kościele w Zwardoniu wraz z inicjatorami pomysłu.

Realizowany od jesieni ub. roku mikroprojekt „Wspólnota Bezgranicznej Wiary został dofinansowany w 85 proc. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020, oraz w 5 proc. z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

Wśród wyznaczonych w ramach projektu celów jest m.in. renowacja zabytkowego ołtarza Matki Bożej w zwardońskim kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Gotycki ołtarz jest szczególnie cenny dla tej świątyni. Wierni po raz pierwszy mogli się przed nim modlić już w 1906 roku. Został sprowadzony z Tyrolu i stanął w prezbiterium kaplicy, którą wybudowano w 1896 roku.

Zaplanowano także powołanie Katolickiej Rady Wiary służącej koordynowaniu praktyk religijnych po obu stronach granicy. Przewidziano 9 międzynarodowych Mszy św. z udziałem regionalnych muzyków.

rk / Zwardoń

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama