28 października w Rawie Ruskiej w obw. lwowskim pod patronatem Kurii Arch. Lwowskiej RCC na Ukrainie oraz w ramach projektu realizowanego przez parafię św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie dofinansowanego przez MSZ w ramach programu „Dyplomacja Publiczna 2021" odbyła się konferencja i otwarto wystawę „Zabytkowe kościoły Arch. Lwowskiej”.
Otwarcie wystawy poprzedziła konferencja poświęcona współpracy polsko-ukraińskiej w ramach projektu „Bliźniacze klasztory: Węgrów (Polska) – Rawa Ruska (Ukraina)” . W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych struktur zaangażowanych w realizację prac konserwatorskich, a także duchowieństwo i urzędnicy państwowi obu krajów, w tym ks. Romuald Kosk – proboszcz parafii poklasztornej w Węgrowie.
Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, który wraz z dyrektorem Caritas Spes Archidiecezji Lwowskiej ks. Wiesławem Doroszem, mówili historii pozyskania i idei utworzenia w dawnym klasztorze w Rawie Ruskiej Rodzinnego Domu Dziecka. Dołożyli oni starań, od czasu powrotu kompleksu klasztornego w Rawie Ruskiej, aby to miejsce było domem dla rodzin, które adoptowały dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej. Tym samym w murach dawnego klasztoru po zakończonym remoncie zacznie funkcjonować rodzinny sierociniec.
Po wprowadzeniu przez abpa Mieczysława Mokrzyckiego oraz ks. Wiesława Dorosza, głos zabrał Wołodymyr Łys, szef Służby Dziecięcej Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, który mówił o współpracy w tym zakresie między państwem a Kościołem. Wyraził wdzięczność, że Caritas Archidiecezji Lwowskiej angażował się już wcześniej w ten społeczny projekt i z powodzeniem go kontynuuje, czego przykładem jest miasteczko rodzinnych domów dziecka we wsi Pinkut. Kolejny prelegent Roman Kuz, szef Avtentik LLC, opowiedział słuchaczom o złożoności zadań stojących przed konserwatorami i budowniczymi w zakresie wykonywanych prac oraz planach na najbliższą przyszłość. Kolejnymi prelegentami byli gości z Polski, Marek Soszyński oraz Marek Sobisz, którzy podzielili się z uczestnikami swoimi doświadczeniami i pomysłami na rozwój bliźniaczych klasztorów jako ośrodków kulturalnych i turystycznych. Marek Sobisz zaprezentował także wirtualny Szlak Klasztorów Poreformackich, przebiegający pomiędzy Węgrowem a Rawą Ruską. W Polsce dwa klasztory znajdują się na terenie diecezji drohiczyńskiej: w Boćkach oraz w Węgrowie; diecezji siedleckiej w Białej Podlaskiej; w Lublinie (dawny klasztor, obecnie pełni inną funkcję poza sakralną); w Zamościu oraz w Przemyślu. Szlak można zwiedzać pod linkiem: http://szlakklasztorow.klasztorwegrow.pl/
Ze swojej strony Burmistrza Rawy Ruskiej obiecał również przyłączyć się i pomóc wszystkim w wysiłkach gminy, aby jak najszybciej dać dach nad głową czterem rodzinom oczekującym na dom
Na zakończenie zabrała głos Eliza Dzwonkiewicz, Konsul Generalna RP we Lwowie, która wyraziła wdzięczność i wsparcie dla tego trans granicznego projektu bliźniaczych klasztorów oraz idei stworzenie rodzinnego domu dziecka. Zespół klasztorny Ojców Reformatów znajduje się w pobliżu przejścia granicznego, co ma także wielowątkowe i ważne znaczenie.
Po konferencji zebrani obejrzeli wystawę przygotowaną przez Parafię Rzymskokatolicką św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie oraz przeszli po kompleksie klasztornym zobaczyć jak postępują prace wewnętrzne w ramach rewitalizacji dawnego klasztoru Ojców Reformatów w Rawie Ruskiej.
Tekst i zdj.: Marek Sobisz