Caritas na granicy: tak długo jak trwa kryzys, tak długo będziemy z potrzebującymi

„Nie ma sprzeczności w pomaganiu potrzebującym oraz szanowaniu pracy tych, którzy bronią bezpieczeństwa naszej granicy i naszego kraju” – powiedział ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Organizacja zaangażowała się w pomoc potrzebującym w wyniku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.

W 7 parafiach w Archidiecezji Białostockiej stanęły Namioty Nadziei. Gromadzą one żywność, odzież,  koce, czyli najpotrzebniejsze rzeczy, którymi można wesprzeć potrzebujących.

O szczegółach działań Caritas Polska poinformowano na konferencji prasowej w Podlipkach na Podlasiu. Od września wartość pomocy udzielonej przez Caritas na wsparcie migrantów w Polsce  wyniosła ponad 1 mln zł.

Caritas Polska podkreśla, że jej działania na polsko-białoruskim pograniczu są ukierunkowane na pomoc nie tylko migrantom, którzy przedostali się do Polski i wymagają wsparcia. „Tak długo jak trwa kryzys, tak długo będziemy ze wszystkimi potrzebującymi. W działaniach Caritas staramy się pamiętać o wszystkich grupach dotkniętych tym kryzysem: migrantach i uchodźcach, mieszkańcach tych terenów i służbach” – mówił ks. dr Marcin Iżycki.

Szef Caritas Polska przypomniał również, że w najbliższą niedzielę w kościołach w całej Polsce zostanie przeprowadzona zbiórka na rzecz migrantów i uchodźców. To odpowiedź na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Dyrektor Caritas Polska zwrócił również uwagę na stanowisko przewodniczącego KEP, w którym potępił wykorzystywanie przez stronę białoruską dramatów ludzkich do prowadzenia działań przeciwko suwerenności Polski.  „Z tego powodu pragnę raz jeszcze powtórzyć, że osobom dotkniętym tym złem potrzebna jest nasza solidarna troską” – zaznaczył wówczas abp Gądecki.

W działalność Caritas Polska na pograniczu zaangażował się bezpośrednio jej wicedyrektor, franciszkanin, o. Cordian Szwarc. Duchowny podkreślił, że to wspólnoty parafialne od początku starają się reagować na kryzys a Caritas chce wesprzeć te wysiłki. „Jesteśmy tu obecni już drugi tydzień i widzimy, że ci ludzie, którzy tworzą te parafie, to są dobrzy ludzie, w dobrym tego słowa znaczeniu, prości , dobrzy ludzie, którzy z dziada pradziada mają rozeznane, co jest dobre, co jest złe” – powiedział o. Cordian Szwarc.

Jak dodał, za każdym razem, gdy mieszkańcy spotykali migrantów proszących o jedzenie, picie czy ubrania, to udzielali im pomocy z życzliwości swych serc. „Zupełnie inaczej reaguje się na osobę, która z wyciągniętą ręką prosi o pomoc, a zupełnie inaczej, kiedy widzi się na granicy zgromadzonych kilka tysięcy osób, które są przedstawiane w taki, a nie inny sposób” – zaznaczył wicedyrektor Caritas Polska. Zwrócił również uwagę na położenie lokalnej społeczności, zatroskanej o swoje bezpieczeństwo. Jak mówił, lokalne wspólnoty wyrażają wdzięczność służbom mundurowym za zapewnienie bezpieczeństwa. „Wszelkie działania, które polegają na umacnianiu tej dobrej relacji, są również w zasięgu naszych możliwości” – ocenił o. Cordian Szwarc.

Za postawę mieszkańców dziękował również dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ks.  Jerzy Sęczek. Jak mówił, choć w niektórych miejscach, gdzie niesiona jest pomoc, katolicy stanowią mniejszość, to nie wpływa to na działalność Caritas. „Nie rozróżniamy potrzebujących, jeśli chodzi o wyznanie czy narodowość, niesiemy pomoc wszystkim potrzebującym” – zapewnił ks. Jerzy Sęczek. Jak dodał, Caritas Archidiecezji Białostockiej od samego początku kryzysu współpracuje ze Strażą Graniczną, wspierając migrantów w potrzebie. Ks. Sęczek podkreślił również, że funkcjonariusze, będący często członkami lokalnych parafii, odbierali ze swych kościołów środki pierwszej potrzeby i przekazywali bezpośrednio migrantom.

O znaczeniu wspólnych działań na rzecz pomocy na granicy mówił Grzegorz Kowalczuk, koordynator projektu Namioty Nadziei.  Ważnym elementem jest analizowanie potrzeb, wczoraj w Hajnówce chcieliśmy otwierać lokalny punkt, okazało się, że jest lokalna inicjatywa pomocowa (...) Naszym zadaniem jest po prostu wspieranie każdego działania, które jest dobre i łączące – mówił Grzegorz Kowalczuk.

Caritas Polska deklaruje, że jest gotowa na długofalową pomoc migrantom. W Polsce znajduje się kilkanaście ośrodków dla cudzoziemców. Jak mówił dyrektor Caritas Polska, w ostatnim czasie liczba osób tam trafiających zwiększyła się trzykrotnie.

Family News Service

« 1 »

reklama

reklama

reklama