Co zrobić z choinką po świętach? Drzewko nie musi trafić do śmietnika

Choinka, której chcemy się pozbyć po świętach, nie musi trafić do śmietnika – przypominają Lasy Państwowe. Można ją zagospodarować – posadzić albo rozdrobić i rozsypać na rabacie. Drzewka świąteczne to też biomasa.

Lasy Państwowe na swojej stronie internetowej zamieściły kilka rad dotyczących tego, jak można zagospodarować drzewko po świętach. 

Jedną z nich jest posadzenie choinki. Czy można zasadzić każdą choinkę? Niestety nie. Do posadzenia nadają się jedynie te, które kupiliśmy w doniczce. Doniczka nie powinna być za mała i należy sprawdzić system korzeniowy drzewka – nie może być on zbyt mocno przycięty w stosunku do wysokości choinki.

Eksperci Lasów radzą ponadto, by choinek, które chcemy zasadzić w gruncie, nie trzymać zbyt długo w ciepłym pomieszczeniu. Nie należy też ich sadzić od razu, tylko poczekać do wiosny. W takiej sytuacji choinkę powinno przestawić się w chłodne miejsce. Jeżeli panuje w nim dodatnia temperatura, to nie wolno zapominać o podlewaniu. Jeśli zaś drzewko jest narażone na mróz, to najlepiej je wcześniej zabezpieczyć, np. słomą.

LP zwracają uwagę, że można zagospodarować również ścięte choinki. Takie drzewko można rozdrobnić – odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części. Jeśli będą to bardzo małe kawałki, to można użyć ich jako nawozu dla roślin w ogrodzie.

Jeżeli chcemy się pozbyć ściętej żywej choinki, to mimo iż drzewka – jak przypominają leśnicy – są w pełni biodegradowalne, nie wyrzucajmy ich byle gdzie. LP zwracają uwagę, że powinno się pozostawić je przy osiedlowym śmietniku, a nie wrzucać do kontenera. Takie drzewka zostaną zabrane i potraktowane jako odpady komunalne.

Leśnicy dodają, że w miastach są też często organizowane zbiórki świątecznych drzewek, które później jako biomasa służą do ogrzewania. Informacje na temat takich zbiórek są zamieszczane na stronach urzędów gmin. 

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama