Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – dlaczego obchodzony jest 13 kwietnia?

Zbrodnia Katyńska... to tak naprawdę szereg zbrodni dokonanych przez NKWD wiosną 1940 roku. Jedni mówią o zemście Stalina za klęskę bolszewików w 1920 r., inni o chęci zniszczenia inteligencji polskiej i dowódczej części armii, aby nie pozwolić Polsce na odrodzenie. Dlaczego wspominamy ofiary zbrodni właśnie 13 kwietnia?

Zbrodnia Katyńska to szereg morderstw na wielką skalę. Miały one straszny, bezwzględny przebieg. Odczytywano rzekomy „wyrok" więźniowi, po czym strzelano do niego w tył głowy. Kiedy „wyrok" wykonano, wrzucano ciała ofiar do zbiorowych dołów.

Kiedy w czerwcu 1941 roku Niemcy zerwały sojusz z ZSRR i zaatakowały go, zaczęli otrzymywać wiadomości o ciałach w katyńskim lesie. Nie sprawdzali tych informacji jednak od razu. Dopiero w lutym 1943 roku zapadła decyzja, aby przeprowadzić prace ekshumacyjne przy współpracy Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Po zbadaniu sprawy, 13 kwietnia 1943 roku, radio berlińskie ogłosiło, że w katyńskim lesie odnaleziono ciała oficerów polskich. Ten komunikat był wydany po to, aby alianci zerwali sojusz z ZSRR. Informacja o strasznej zbrodni doprowadziła do zerwania dyplomatycznych stosunków pomiędzy rządem RP na uchodźstwie a sowieckimi władzami. Natomiast najpotężniejsze państwa koalicji, za cenę zachowania sojuszu z Związkiem Radzieckim, nie chciały podejmować jakiś znaczących działań.

14 listopada 2007 roku Sejm RP uchwalił, że 13 kwietnia będzie Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Data ta jest powiązana z komunikatem, jaki popłynął w świat z rozgłośni berlińskiej w 1943 roku.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama