„Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych” – mówi prof. Aleksander Bańka delegat Kościoła w Polsce na otwarcie Synodu Biskupów w Rzymie – choć organizatorzy szczególnie zapraszają osoby aktywnie włączające się w życie Kościoła, związane z ruchami czy wspólnotami religijnymi.
„Mam nadzieję, że nasze forum będzie integralną częścią drogi synodalnej, zainicjowanej przez papieża Franciszka, i zainspiruje wiernych do podjęcia dyskusji nad problemami, którymi żyje Kościół” - dodaje prof. Bańka. Forum odbędzie się w dniach 5-7 listopada na Jasnej Górze.
Spotkanie jest zaplanowane zarówno w wersji stacjonarnej jak i on-line poprzez specjalnie przygotowaną stronę internetową, ale też przez kanały jasnogórskie. Konferencje będą się odbywały w Sali Papieskiej, która może pomieścić 400 osób. Zarejestrować można się przez stronę: www.forum-impuls.pl. Gdyby pandemia uniemożliwiła spotkanie fizyczne, wtedy forum w całości będzie dostępne w sieci.
„Wydarzenie ma się wpisać w program drogi synodalnej na poziomie Kościoła lokalnego, polskiego. Mamy nadzieję, że będzie to jeden z ważnych etapów refleksji korespondującej z duchem dokumentów synodalnych” – mówi prof. Aleksander Bańka. „Chcemy, by «Impuls» był pozytywnym wydobyciem tego, co już w Kościele robimy, co już się dzieje, pokazaniem pozytywnych działań szerszej społeczności, ale też przedyskutowaniem ważnych spraw dla Kościoła w duchu synodalności, do której zaprasza papież Franciszek”.
W obrębie forum pojawi się debata na temat miejsca i roli kobiety w Kościele, ewangelizacji młodzieży, panel dyskusyjny poświęcony perspektywom Kościoła. Oto niektóre z zaplanowanych referatów: „Laudato si’, czyli o tym, dlaczego potrzebujemy ekologicznego nawrócenia”; „Od dziecka do biznesmena, czyli edukacja z wartościami”, „Kościół na małżeńskim polu minowym”, „Duszpasterska troska o osoby homoseksualne”.
Ciekawie zapowiadają się panele dyskusyjne: „Polska droga eklezjalna – prognozy, zagrożenia, nadzieje” (5 listopada), w którym wezmą udział: Tomasz Terlikowski, Zbigniew Nosowski, Judyta Syrek, czy sobotni (6 listopada): „O Kościele bez znieczulenia” z udziałem trzech biskupów: Adriana Galbasa, Artura Ważnego i Andrzeja Przybylskiego. W wieczornym panelu tego dnia (6 listopada) zatytułowanym „Kościół jest kobietą” wezmą udział: s. Bogna Młynarz, Monika Szymaszek i Weronika Kostrzewa.
Poniżej prezentujemy szczegółowy program Forum Świeckich w Kościele:
Forum rozpocznie się w piątek 5 listopada Mszą świętą o godz. 11.00 pod przewodnictwem bp. Mariana Galbasa. Po uroczystym otwarciu sesji przez bp. Galbasa i prof. Aleksandra Bańkę zostaną zaprezentowane wykłady: godz. 14.00 „Kim naprawdę są świeccy w Kościele” – ks. Grzegorz Strzelczyk; godz. 16.00 „Świeccy a ewangelizacja” – ks. Przemysław Sawa.
O godz. 18.00 rozpocznie się panel dyskusyjny: „Polska droga eklezjalna – prognozy, zagrożenia, nadzieje” – który poprowadzi Dominika Szczawińska, a udział wezmą: Tomasz Terlikowski, Zbigniew Nosowski, Judyta Syrek.
Wieczorną sesję zakończy o godz. 19.00 świadectwo Karola Sobczyka: „Moja droga do ekumenizmu”.
W sobotę, 6 listopada Forum rozpocznie się o godz. 9.00 wstąpieniem: „Pozyskać młodych” – Michała Jelenia, po nim o 9.45 rozważanie: „Laudato si’, czyli o tym, dlaczego potrzebujemy ekologicznego nawrócenia” – zaprezentuje Piotr Abramczyk.
Sesję popołudniową o godz. 14 rozpocznie panel dyskusyjny: „O Kościele bez znieczulenia”, który poprowadzi Aleksander Bańka, a udział wezmą biskupi: Adrian Galbas, Artur Ważny i Andrzej Przybylski. Po nim o godz. 16 wystąpi o. Wit Chlondowski OFM z refleksją: „Duszpasterska troska o osoby homoseksualne (pytania, perspektywy, wyzwania)”.
O godz. 18.00 rozpocznie się kolejny panel dyskusyjny tego dnia zatytułowany: „Kościół jest kobietą”, który poprowadzi Dominika Szczawińska, a udział wezmą: s. Bogna Młynarz, Monika Szymaszek, Weronika Kostrzewa. Obrady zakończą się o godz. 19.00 osobistym świadectwem: „Moja droga do braterstwa chrześcijan” Łukasza Wilczyńskiego.
W ostatnim, trzecim dniu obrad (7 listopada, niedziela) usłyszymy dwa referaty w sesji przedpołudniowej: godz. 9.00 „Kościół na małżeńskim polu minowym” – Jacka Pulikowskiego oraz o godz. 9.45: „Od dziecka do biznesmena, czyli edukacja z wartościami” – Jacka Weigla.
O godz. 14.00 w sesji popołudniowej zaplanowano wystąpienie: „CHARIS, czyli co nam wszystkim chce powiedzieć papież Franciszek” – Antoniego Tompolskiego.
Zamknięcie Forum i podsumowanie obrad przez prof. Aleksandra Bańkę – 7 listopada o godz. 15.
Każdego dnia Forum zaplanowano Mszę świętą o godz. 11.00 (w piątek przewodniczył jej będzie bp Adrian Galbas, w sobotę – bp Artur Ważny, a w niedzielę – bp. Andrzej Przybylski). Organizatorzy przewidzieli też czas na wspólną modlitwę koronką do Bożego miłosierdzia i adorację Najświętszego Sakramentu. Wieczorne sesje w pierwszych dwóch dniach będą się kończyły Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00.
gie / Jasna Góra