Grupa PGE przygotowuje regiony do transformacji polskiego sektora energetycznego

Polska w ramach osiągniętego konsensusu Komisji Europejskiej, wszystkich państw członkowskich oraz PE wspólnie podejmuje działania na rzecz klimatu. Modernizacja polskiego sektora elektroenergetycznego będzie procesem długofalowym i wymagającym ogromnych nakładów inwestycyjnych.

W perspektywie 30 lat nastąpią zmiany, które znacząco wpłyną na sytuację społeczną i ekonomiczną regionów, gdzie energetyka konwencjonalna i wydobycie to najważniejsze elementy działalności gospodarczej.

Jakie zmiany dla regionu Bełchatów
Aby zminimalizować negatywne skutki społeczne wynikające ze stopniowego wygaszania eksploatacji Kompleksu Bełchatów, w ramach prac zespołu ds. sprawiedliwej transformacji stworzona została „Koncepcja transformacji regionu Bełchatów”. Na projekty warte blisko 5 mld zł., których realizacja zaplanowana jest do roku 2030 składają się inwestycje w instalację termicznego przekształcania z odzyskiem energii o wydajności 180 tys. ton odpadów rocznie; 3 projekty farm wiatrowych o mocy blisko 100 MW; farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW; magazyny energii o mocy do 300 MW. Każda z nowych inwestycji potrzebować będzie wykwalifikowanych pracowników.

Nowe inwestycje to również nowe technologie wytwarzania energii elektrycznej i tym samym zapotrzebowanie na nowe kompetencje i kwalifikacje zawodowe.

Widząc potrzebę przekwalifikowania pracowników związanych z Kompleksem Bełchatów, spółka stworzy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego ośrodek kształcenia i rozwoju kwalifikacji oraz kompetencji pracowników branży energetycznej.

Otwarcie zlokalizowanego w Bełchatowie Centrum Rozwoju Kompetencji zaplanowano na 1 września tego roku. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego planowane jest uruchomienie 9 kierunków kształcenia, m.in. technik energetyk, technik informatyk czy technik spawalnictwa. Ośrodek ma przede wszystkim pomóc w przekwalifikowaniu się pracownikom Grupy PGE bo to ich w głównej mierze dotknie transformacja energetyczna. Centrum Rozwoju Kompetencji docelowo będzie uwzględniać w swoim programie takie kierunki jak nowoczesne usługi energetyczne oraz energetyka odnawialna. Związani z branżą energetyczną mieszkańcy regionu łódzkiego będą mieli możliwość bezpłatnego uczestniczenia w kursach i szkoleniach. Przede wszystkim z zakresu energetyki odnawialnej, w tym morskich farm wiatrowych, ale również z sektora Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, obsługi gazowych bloków energetycznych, uczenia maszynowego, czy zawodów przyszłości, jak analityk big data, biotechnolog czy inżynier elektrotechnologii.

„To jest pierwszy krok w celu transformacji regionu Bełchatowa. Mówimy tutaj o okresie kilkunastu lat. Chcemy zaproponować naszym pracownikom, a także mieszkańcom regionu, dokształcenie się w zawodach, które będą wykorzystywane w PGE, a także innych miejscach. Chcemy tutaj kształcić programistów, automatyków, ale także na innych kierunkach i kursach, które będą wynikały z zapotrzebowania” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Nieustannie rozwijający się segment OZE generuje coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów, w tym pracowników sektora GOZ (Gospodarka Obiegu Zamkniętego) a w przyszłości nowego sektora offshore. Zgodnie ze strategią, Grupa PGE będzie liderem rozwoju i eksploatacji morskiej energetyki wiatrowej na polskim Bałtyku. Jej celem jest uzyskanie zdolności do samodzielnej eksploatacji i utrzymania wybudowanych farm. PGE chce wykorzystać do tego celu kompetencje swoich pracowników. Będzie to możliwe dzięki synergii dwóch spółek Grupy: PGE Baltica, która jest odpowiedzialna za realizację Programu Offshore oraz PGE Energia Odnawialna - krajowego lidera w dziedzinie eksploatacji lądowych farm wiatrowych. Za serwisowanie morskich farm wiatrowych na Bałtyku odpowiadać będą pracownicy PGE Energia Odnawialna, wykonujący na co dzień inspekcje i naprawy elektrowni wiatrowych na lądzie, należących do spółki.

Zaplecze naukowe
Ambicją Grupy PGE jest budowanie zaplecza naukowego dla segmentu Offshore. 18 maja br. PGE podpisała w tym celu listy intencyjne z Politechniką Gdańską, Uniwersytetem Morskim w Gdyni, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Duńskim Technicznym Uniwersytetem (Danmarks Tekniske Universitet). Nawiązana współpraca ma na celu rozwój kształcenia specjalistycznego dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Obejmie ona m.in. wspólne działania badawcze i dydaktyczne w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.

W ramach współpracy planowane jest uruchomienie od 2022 roku studiów specjalizacyjnych na Politechnice Gdańskiej, intensyfikacja wymiany pracowników naukowych i studentów pomiędzy placówkami naukowymi a także wspólne działania o znaczeniu badawczo-rozwojowym.

„Aby budować rodzimy rynek morskiej energetyki wiatrowej, konieczna jest współpraca z czołowymi polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi Pozwoli to rozwijać wspólne działania badawcze i dydaktyczne w zakresie morskiej energetyki. Dzięki wspólnym działaniom będziemy w stanie odpowiednio dobierać technologie do budowy morskich farm wiatrowych do warunków panujących na polskim wybrzeżu, jak również będziemy mogli podnosić stan wiedzy i szkolić przyszłe kardy w obszarze nowoczesnych technologii” – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
PGE wesprze również Uniwersytet Morski w Gdyni przy tworzeniu bazy laboratoryjnej Centrum Offshore. Posłuży ona wspólnym badaniom na rzecz rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Planowane Centrum będzie ośrodkiem tworzenia wiedzy i umiejętności niezbędnych w procesie kształcenia kadr dla polskiej gospodarki morskiej. W kwietniu br. projekt Centrum Offshore przy Uniwersytecie Morskim w Gdyni uzyskał patronat Ministra Edukacji i Nauki. Wspólne działania Grupy PGE i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni obejmą również m.in. realizację analiz hydrologicznych, hydrometeorologicznych, hydrochemicznych, geomorfologicznych, jak również badań z zakresu nawigacji, bezpieczeństwa i ratownictwa w transporcie morskim. UMG zapewni PGE wsparcie merytoryczne i badawcze przy planowaniu działań minimalizujących wpływ na środowisko przyrodnicze przy budowie morskich farm wiatrowych PGE. Współpraca obejmuje także wymianę doświadczeń ekspertów w zakresie kształcenia personelu dla operatorów morskich farm wiatrowych oraz rozszerzenie i doskonalenie programu nauczania UMG.


Grupa PGE jest świadoma kluczowej roli jaką odegra w transformacji polskiego sektora energetycznego, dlatego już teraz podejmuje intensywne działania by sprostać wyzwaniom związanym z gruntowną modernizacją i przestawieniem na zieloną energetykę.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama