Kolegium IPN wyraża zdecydowany protest wobec podjętej próby zmiany nazwy ronda Romana Dmowskiego w Warszawie - wskazał Instytut w oświadczeniu. Według IPN, zmiana nazwy „byłaby haniebnym gestem wymierzonym we wszystkich polskich patriotów”.
„Tego rodzaju działania wymierzone są w kultywowanie pamięci historycznej Polaków” – wskazało w sobotę Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.
Jak podkreśliło w oświadczeniu, Roman Dmowski to jeden z ojców naszej Niepodległości, człowiek, który całe swoje życie poświęcił dla Polski. „Zmiana nazwy Ronda Romana Dmowskiego byłaby haniebnym gestem wymierzonym we wszystkich polskich patriotów” – oceniono.
„Mamy nadzieję, że zwycięży rozsądek i opamiętanie” – napisało Kolegium IPN.
W czwartek warszawscy radni przegłosowali uchwałę o przyjęciu petycji o zmianie nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Petycja skierowana została do Rady Warszawy przez osobę prywatną. Za jej przyjęciem głosowało 34 radnych, 19 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Przyjęcie tej petycji nie jest jednoznaczne ze zmianą nazwy ronda.
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.