Kameduli z Bieniszewa korzystają z energii słonecznej

Dzięki instalacji fotowoltaicznej ufundowanej przez Zespół Elektrowni PAK i Fundacji PGE, bracia kameduli będą mogli produkować energię elektryczną na własne potrzeby. Dzięki temu rachunki zakonu za energię elektryczną zostaną znacznie obniżone, a zaoszczędzone pieniądze posłużą do zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych zakonników.

Z dala od ludzkich siedzib, w sercu Puszczy Bieniszewskiej znajduje się klasztor Kongregacji Eremitów Kamedułów Góry Koronnej. Ukryty głęboko w lesie Erem Pięciu Męczenników w Bieniszewie to jeden z dwóch czynnych dzisiaj eremów kamedulskich i jedyny ściśle kontemplacyjny, pustelniczy zakon męski w Polsce. Kameduli żyją według jednej z najsurowszych reguł, łączącej elementy życia wspólnotowego i pustelniczego. Powszechnymi praktykami zakonników są milczenie, samotność i brak kontaktu ze światem zewnętrznym. Bracia utrzymują się jedynie z tego, co sami wyprodukują oraz z ofiar ludzi dobrej woli. W ostatnim czasie odczuli tę troskę, otrzymując darowiznę na montaż instalacji fotowoltaicznej od Fundacji PGE i ZE PAK.

Instalacja fotowoltaiczna, zwana instalacją PV, służy do produkcji energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego – bez hałasu i generowania szkodliwych substancji do atmosfery. Nieocenioną zaletą instalacji jest fakt, że można ją zamontować niemal w każdych warunkach. Panele działają nie tylko podczas słonecznego dnia - reagują nie tylko na bezpośrednie promienie słoneczne, ale również na samo światło. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do innych odnawialnych źródeł energii, energia słoneczna jest relatywnie tania i wydajna.

Zgodnie z nową strategią PGE, w ramach realizowanego przez Grupę programu rozwoju instalacji fotowoltaicznych (tzw. „Programu PV”), w ciągu dekady PGE zamierza zbudować instalacje o łącznej mocy nawet 3 GW z produkcją na poziomie 3 TWh. Pozwoli to na uzyskanie 25 proc. udziału w segmencie PV w kraju oraz umocni Grupę na pozycji lidera rynku OZE w Polsce.

W listopadzie 2020 r. PGE uruchomiła specjalną kampanię informacyjną dotyczącą pozyskiwania terenów pod fotowoltaikę. Kampania ma umożliwić dalsze pozyskiwanie terenów, które będą mogły zostać przeznaczone pod budowę instalacji fotowoltaicznych. Dzięki specjalnej infolinii i zakładce na stronie internetowej spółki zgłosiło się już blisko 1000 właścicieli gruntów zainteresowanych współpracą przy realizacji Programu PV Grupy PGE. Niektórzy z nich złożyli oferty dzierżawy terenów o powierzchniach przekraczających 100 ha. Aktualnie PGE zabezpieczyła umowami dzierżaw ponad 2000 ha bardzo obiecujących gruntów, co umożliwia budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy ok. 1,25 GW elektrowni PV.

Infolinia PGE Energia Odnawialna działa od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00. Dzwoniąc pod nr telefonu 22 340 82 01 można uzyskać informacje o Programie PV Grupy PGE, o warunkach dzierżawy oraz zgłosić chęć udostępnienia posiadanego gruntu pod instalację słoneczną.

Dodatkowo poprzez dedykowaną zakładkę na swojej stronie internetowej www.pgeeo.pl, zawierającą formularz, każda osoba może samodzielnie zgłosić zainteresowanie współpracą z PGE przy realizacji projektów PV. Z punktu widzenia Grupy najkorzystniejsze pod względem inwestycyjnym są: niezacienione, płaskie działki o dużych powierzchniach położone na gruntach czwartej, piątej i szóstej klasy, z dostępem do drogi, zlokalizowane w pobliżu stacji transformatorowej lub linii elektroenergetycznej.

O coraz większej popularności fotowoltaiki świadczy odnotowany przez PGE rekordowy wzrost przyłączeń nowych źródeł w segmencie PV. Jest to drugie źródło energii, zaraz po energetyce wiatrowej dominujące w zasobach OZE w Polsce. Rynek napędziły mikroinstalacje fotowoltaiczne, wspierane przez programy rządowe jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze. W ciągu zaledwie roku przybyło 2,4 GW, z czego ¼ mocy stanowiły instalacje przyłączone przez PGE. W 2020 roku przybyło blisko 100 tys. mikroinstalacji, to ponad dwa razy więcej niż w 2019 i prawie 10 razy więcej niż 2018 roku.

Fundacja PGE od 10 lat prowadzi działalność społeczną realizując projekty własne, programy grantowe oraz darowizny. Dzięki inwestycji żyjący w sercu puszczy Bracia Kameduli mogą korzystać z nowoczesnych rozwiązań energetycznych. Dzięki panelom fotowoltaicznym będą mogli produkować energię elektryczną na własne potrzeby i żyć w zgodzie z naturą oraz regułą klasztoru.

film youtube.com - Kameduli Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama