Aplikacja STOP COVID skutecznie pomaga w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, umożliwia samokontrolę stanu zdrowia i zapisanie się na test; ściągnij, uruchom, dbaj o siebie i innych – zaapelowała w niedzielę Kancelaria Premiera.
Jak podkreślono we wpisie KPRM na Twitterze, aplikacja skanuje otoczenie użytkownika w poszukiwaniu innych telefonów, na których jest zainstalowana, a następnie „zapamiętuje” je na 14 dni.
„Jeśli na COVID-19 zachoruje użytkownik, z którym twój telefon miał kontakt w odległości bliższej niż 2 m, dłużej niż 15 min, aplikacja powiadomi cię o tym i podpowie, co robić” – czytamy.
KPRM wskazuje, że aplikacja informuje o kontakcie z koronawirusem, ale umożliwia także samokontrolę stanu zdrowia, szybkie i wygodne zapisanie się na test, zgłoszenie chęci zaszczepienia się oraz dostęp do formularza rejestracji na szczepienie.
Podkreślono też, że aplikacja jest bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Nie wymaga podawania żadnych danych ani nie ma dostępu do plików przechowywanych na telefonie; informacje o napotkanych urządzeniach są zakodowane i przechowywane w telefonie tylko przez dwa tygodnie; wysyłane powiadomienia są anonimowe – zarówno dla nadawcy, jak i dla odbiorcy – czytamy.
KPRM zaznacza, że więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej gov.pl/stopcovid.
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.