Konkurs Chopinowski znów dostępny na YouTube

2 października to dzień rozpoczęcia długo wyczekiwanej 18. edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Po raz kolejny to wyjątkowe wydarzenie można zobaczyć na YouTube, a wszystkie transmisje koncertów oglądać na żywo na kanale Instytutu Chopina.

Konkurs Chopinowski to niezwykłe wydarzenie łączące melomanów z całego świata od lat. Po raz pierwszy zmagania pianistów można było śledzić na YouTube 6 lat temu. Wtedy to same sesje przesłuchań wyświetlono prawie milion razy, co po zsumowaniu ich czasu trwania odpowiada 141 latom oglądania. Największą widownię przyciągnął koncert zwycięzcy Konkursu. „Nie pamiętam, jak grałem. Musiałem sprawdzić to na YouTubie” - powiedział wtedy laureat 17. edycji Konkursu, Seong-Jin Cho. Jego występ obejrzało ponad 2 miliony osób. Widzowie pochodzili z 218 krajów, z czego prawie 40% z Korei Południowej (ojczyzny zwycięzcy Konkursu).

Teraz ponownie muzyka wybitnego polskiego kompozytora trafia w czasie rzeczywistym do internautów na całym świecie. Eliminacje, które poprzedziły Konkurs Pianistyczny, przyciągnęły na YouTube rekordową widownię. Sesje przesłuchań wyświetlono ponad 4,5 miliona razy, a łącznie widzowie obejrzeli już prawie milion godzin transmisji.

„Kultura od zawsze przekraczała granice. Jednak podczas pandemii natrafiła na nieznane dotychczas bariery. W czasie lockdownu YouTube, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, stał się wirtualną salą koncertową. W miarę jak wracamy do normalności - czyli też do filharmonii i na koncerty - YouTube może jeszcze bardziej stać się siłą wzmacniającą to, jak polska muzyka i kultura rozbrzmiewają na całym świecie. Dlatego cieszymy się, że tegoroczna edycja Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego ponownie zagości na platformie” - powiedziała Marta Poślad, dyrektorka ds. polityki publicznej Google w Europie Środkowo-Wschodniej.

Tegoroczna edycja Konkursu Chopinowskiego potrwa do 23 października. Transmisje dostępne są na kanale Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na YouTubie.

Źródło informacji: YouTube

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama