„Królewski dar”. W niedzielę w Łazienkach Królewskich będzie można oddać krew

W niedzielę w Łazienkach Królewskich będzie można oddać krew oraz zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych w ramach corocznej akcji „Królewski dar”. To już szósta edycja akcji. W poprzednich udało się zebrać ponad 262 litrów krwi od 582 krwiodawców.

Akcja odbędzie się w godz. 11-16 nieopodal Pałacu Myślewickiego. Stanie tam i Krwiolecznictwa, czyli tzw. mobilny punkt poboru krwi. „Każdy, kto przekaże dar krwi, otrzyma upominek" - informują organizatorzy.

W związku z sytuacją epidemiczną tegoroczna, szósta edycja akcji „Królewski dar” zostanie przeprowadzona w autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa  z zachowaniem zaostrzonych procedur bezpieczeństwa. Oddanie krwi będzie więc całkowicie bezpieczne.

Przy ambulansie stanie namiot, w którym przeprowadzana zostanie wstępna rekrutacja dawców - dezynfekcja dłoni, założenie maseczki ochronnej, pomiar temperatury (termometrem bezdotykowym) oraz zebranie wywiadu epidemiologicznego. „Dopiero po pomyślnym przejściu wstępnego wywiadu krwiodawca będzie mógł wejść do ambulansu RCKiK i kontynuować standardowe procedury związane z kwalifikowaniem do oddania krwi" - podkreślają organizatorzy.

Łazienki Królewskie organizują akcję „Królewski dar” wspólnie z dwiema rezydencjami królewskimi - Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (akcja odbędzie się 11 lipca) i Zamkiem Królewskim (akcja odbędzie się 18 lipca), a także z Klubem Honorowych Dawców Krwi „Dar Serca", Narodowym Centrum Krwi oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz fundacją DKMS.

Dotychczas w ramach akcji „Królewski dar” udało się zebrać ponad 262 litrów krwi od 582 krwiodawców i zarejestrować 633 potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Autorka: Natalia Kamińska

nmk/ robs/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama