W najbliższą niedzielę w Kościele obchodzony będzie 95. Światowy Dzień Misyjny. W tym roku odbędzie się on pod hasłem: „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”. Będzie on nawiązywać do licznych rocznic związanych ze światem misji, zwłaszcza do 200. rocznicy powstania Papieskich Dzieł Misyjnych.
W Polsce dzień ten obchodzony jest jako Niedziela Misyjna, która rozpoczyna Tydzień Misyjny.
Abp Giovanni Pietro Dal Toso zaznaczył, że tegoroczny Światowy Dzień Misyjny będzie okazją do przypomnienia postaci Pauliny Jaricot, założycielki Związku Lyońskiego, który stał się podstawą dzisiejszych Papieskich Dzieł Misyjnych. Jej beatyfikacja odbędzie się w Lyonie 22 maja. „Ta uroczystość ma przypomnieć o roli kobiet w Kościele i ogromnym wpływie jaką miały one na tę wspólnotę od samego początku” – powiedział przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych.
„Paulina była wielką misjonarką. Liczne dzieła, które powołała miały na celu ewangelizację Francuzów i wsparcie misji w okresie silnej dechrystianizacji po rewolucji francuskiej. Zapoczątkowała prawdziwy ruch misyjny, który stał się bardzo popularny ze względu na swoją prostotę. Jej wkład w rozwój misji w XIX i XX wieku jest kluczowy, ponieważ jej dzieła angażowały zwykłych wiernych i uświadamiały im, że też są misjonarzami” – powiedział podczas konferencji prasowej abp Giovanni Pietro Dal Toso. „Najpiękniejsze jest to, że nie mówimy jedynie o historii. W tym roku Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary wsparło 893 okręgi kościelne na terenach misyjnych i zainwestowało ponad 10 mln dolarów w kształcenie katechistów. Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła sfinansowało kształcenie prawie 77 tys. seminarzystów, a w diecezji Caserta powstało nowe stowarzyszenie wiernych inspirowane charyzmatem Pauliny Jaricot” – dodał.
Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce sfinansowały w tym roku 44 przedsięwzięcia w 6 krajach (Burundi, Demokratycznej Republice Konga, Liberii, Sierra Leone, Tadżykistanie i Tajwanie) na kwotę prawie 950 tys. dolarów. W zeszłym roku PDM w Polsce zebrały podczas Niedzieli Misyjnej prawie 700 tys. dolarów. Pieniądze trafiły później do Stolicy Apostolskiej i zostały przeznaczone na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także formację katechistów, kapłanów i rozwój ewangelizacji medialnej. Aktualnie na misjach posługuje 1800 polskich misjonarzy i misjonarek w 99 krajach na 5 kontynentach.
Łukasz Sośniak SJ – Watykan