Świat wirtualny ważniejszy dla nastolatków niż realny? Raport „Nastolatki 3.0” powinien wzbudzić refleksję w społeczeństwie

Jak podaje raport „Nastolatki 3.0”, korzystanie z Internetu przez młodzież staje się coraz bardziej problematyczne. Nastolatki spędzają w Internecie ogromną ilość godzin, a wiele młodych osób uważa, że ich życie bez smartfona byłoby puste...

Specjaliści przestrzegają przed uzależnieniem od wirtualnego świata i konsekwencjami, które za tym idą. Jak podaje portal rodzinawsieci.pl, na podstawie raportu „Nastolatki 3.0”, młodzież spędza w Internecie ogromną ilość godzin: 7 godz. i 41 min. podczas lekcji online, średnio 4 godz. i 50 min. w czasie wolnym, przed lub po lekcjach, a 6 godz. i 10 min. w czasie wolnym, w dni wolne od szkoły.

Częstym narzędziem, z którego nastolatki korzystają jest smartfon. Aż 16,4% nastolatków odpowiedziało, że nigdy nie zrezygnuje ze smartfona, nawet jeśli ich życie miałoby znacznie na tym ucierpieć.  24,8% młodych osób czuje zdenerwowanie i zniecierpliwienie, kiedy nie może skorzystać ze smartfona, przy czym 35,8% nastolatków wyznało, że bywają niewyspani i zmęczeni z powodu nadmiernego korzystania z tego narzędzia.

Najbardziej przeraża w raporcie „Nastolatki 3.0” odpowiedź na pytanie o życie bez smartfona. Aż 31,9% młodych osób uważa, że ich życie bez smartfona byłoby puste! Ponadto 20,1% badanych wyraziło przekonanie, że wirtualni znajomi rozumieją ich lepiej niż znajomi w realu. 20,8% osób odpowiedziało, że w życiu nic nie jest tak przyjemne jak korzystanie ze smartfona i przeglądanie Internetu. Są i tacy, którzy próbowali ograniczyć przebywanie w wirtualnym świecie. Niestety, aż 37,9% osób wyznało, że bez powodzenia próbowało ograniczyć korzystanie ze smartfona.

Wynalazki techniki nie są złe, jeśli używa się ich z umiarem. Powyższe dane powinny jednak wzbudzić refleksję w społeczeństwie. Pokazują, że dla nastolatków świat wirtualny jest niejednokrotnie ważniejszy niż ten, który ich otacza. Nauka zdalna sprawiła, że ilość godzin w Internecie jeszcze się zwiększyła. Po lekcjach młodzież nie potrafi bowiem odpocząć od Internetu, ale nadal w nim tkwi.

źródło: rodzinawsieci.pl, na podstawie raportu „Nastolatki 3.0”

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama