Świętuj III Powstanie Śląskie!

Grupa PGE przygotowała konkurs dla dzieci i młodzieży na najlepsze wykonanie powstańczej śląskiej pieśni. W ten sposób spółka upamiętni 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Publikujemy wywiad z prezesem Grupy PGE Wojciechem Dąbrowskim.

PGE zorganizowało konkurs „Pieśni powstańcze” poświęcony utworom z okresu Powstań Śląskich. Skąd zainteresowanie PGE takim tematem?

PGE od lat działa na rzecz dbałości o pamięć historyczną i upamiętnianie ważnych wydarzeń z historii polskiego narodu. Od 2018 r. w Polsce mamy kolejno szereg ważnych „setnych” rocznic historycznych: poczynając od odzyskania niepodległości w 1918 roku, Bitwy Warszawskiej 1920 roku i na III Powstaniu Śląskim kończąc. Każdą z tych rocznic PGE upamiętniła poprzez szereg działań komunikacyjnych m.in. podejmując współpracę z wydawnictwami, współtworząc albumy historyczne, czy nagrywając materiały filmowe.

Przyszła kolej na Powstania Śląskie, które, pomimo swojego regionalnego zasięgu, miały niebagatelny wpływ na kształt granic odradzającego się Państwa Polskiego. Dlatego 100. rocznica III Powstania Śląskiego jest tak ważna dla każdego z nas.

Powstania Śląskie były częścią wielkiego wysiłku Polaków na drodze ku odzyskaniu niepodległości. Po zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim, Powstaniu Sejneńskim i wojnie polsko – bolszewickiej było ostatnim punktem walk o kształt granic Polski. O tyle istotnym, że ważyły się losy terenów z dobrze rozwiniętym przemysłem, który tak bardzo był potrzebny odradzającemu się państwu polskiemu. Dzięki bohaterstwu uczestników III Powstania Śląskiego duża cześć terenów plebiscytowych trafiła do Polski.

Aby pamięć o bohaterskich powstańcach walczących o Polskę była przekazywana młodemu pokoleniu, ogłosiliśmy konkurs pieśni z okresu powstań śląskich skierowany do dzieci i młodzieży.

Pieśni powstańców śląskich są raczej mało znane szerokiej publiczności, szczególnie poza Śląskiem.

Rzeczywiście, utwory powstałe w tym okresie i odnoszące się do powstań śląskich nie są tak znane jak inne pieśni patriotyczne czy powstańcze. Dlatego tym bardziej zachęcam do zapoznania się z nimi. Uważam, że warto przybliżyć je wszystkim Polakom, a młodszemu pokoleniu przypomnieć o bohaterstwie ich przodków walczących o Polskę.

Jakie jeszcze inne inicjatywy historyczne planuje PGE w tym roku?

Przede wszystkim w tym roku, tak jak w ubiegłym, 1 sierpnia chcemy oddać hołd energetykom biorącym udział w Powstaniu Warszawskim. To dla nas ważna rocznica, ponieważ jako energetycy czujemy się opiekunami pamięci o bohaterach z Elektrowni Powiśle.

Ponadto rozpoczęliśmy prace nad projektem budowy Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego, w którym prezentowanych będzie ponad 3000 eksponatów. Wśród nich znajdą się nigdy wcześniej nieprezentowane dokumenty, zdjęcia, czy wspomnienia oraz relacje. Otwarcie muzeum planowane jest w 2022 roku. Każdy, kto zna i chce podzielić się rodzinnymi historiami okupacyjnymi może współtworzyć to muzeum.

Kolejny historyczny projekt, który prowadzimy to „Tablice Pamięci”, mający za zadanie  przywrócenie pamięci o Tablicach Tchorka upamiętniających miejsca egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej w Warszawie. W ramach projektu, przy każdej tablicy Karola Tchorka PGE umieszcza tablicę z informacją w języku polskim i angielskim wraz z kodem QR. Dzięki temu na telefon można ściągnąć specjalną aplikację, umożliwiającą zlokalizowanie istniejących tablic, a także poznanie historii każdego z miejsc upamiętniających niemieckie zbrodnie. Powstała także specjalna strona internetowa www.tablicepamieci.pl, gdzie można znaleźć na bieżąco aktualizowane informacje o projekcie.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama