Wrzesień to miesiąc świadomości FASD. Szczególnym dniem jest 9 września, kiedy to przypada Światowy Dzień FASD, mający na celu uświadomienie przyszłym matkom, jakie mogą być skutki picia alkoholu w czasie ciąży. W tym miesiącu na całym świecie organizowane są konferencje, spotkania, eventy.
Wrzesień to miesiąc świadomości FASD. To bardzo ważne, aby mówić o tym głośno.
Płodowy Zespół Alkoholowy stanowi najcięższą formę uszkodzeń wywołanych prenatalną ekspozycją na alkohol. Powoduje on uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, ale także prenatalne i postnatalne zaburzenia wzrostu (masa + długość ciała), dysmorfie twarzy (charakterystyczne cechy budowy twarzy: wąskie szpary powiekowe, brak rynienki podnosowej, brak górnej czerwieni wargowej). Deficyty związane ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny, wpływając w istotny sposób na problemy zdrowotne dziecka, problemy w uczeniu się i trudności w zachowaniu. Ma to swoje konsekwencje nie tylko we wczesnym rozwoju dziecka, ale także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości.
Warto wiedzieć, że spożycie alkoholu wśród kobiet w wieku rozrodczym na przestrzeni ostatnich lat wzrosła. Niestety, wciąż wielu lekarzy ginekologów nie informuje swoich pacjentek, u których stwierdza ciążę o konieczności zaprzestania picia alkoholu w czasie ciąży. Alkohol ze względu na swoją toksyczność jest najczęstszą przyczyną zaburzeń neurorozwojowych u rozwijającego się płodu, przejawiających się uszkodzeniem mózgu i OUN oraz wadami wrodzonymi.
Bardzo wiele w tym temacie można się dowiedzieć z ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Ciąża bez alkoholu”, która promuje całkowitą abstynencję w okresie ciąży - ciazabezalkoholu.info.
źródło za: ciazabezalkoholu.info