Co masz w wyniesionym z dzieciństwa plecaku?

Kiedy ktoś zaczyna budować związek, to zarówno on, jak i ta druga osoba, niosą wypakowany przeróżnymi sprawami plecak. Jak dzieciństwo wpływa na relacje? I co zrobić, aby mimo trudniejszych doświadczeń, zbudować lepszą przyszłość?

Ula i Krzysiek Głowaccy, którzy są małżeństwem z dłuższym już stażem i psychologami, prowadzą stronę szczesliwi-razem.pl i zapraszają często ludzi na darmowe webinary, aby mogli oni naprawiać, bądź pogłębiać swoją relację. Najbliższy webinar odbędzie 3 sierpnia o 21.00. Małżonkowie poruszą temat: Jak dzieciństwo wpływa na relacje?

No właśnie, jak wpływa...? Bo na pewno wpływa. „Kiedy wchodzisz w relację, zaczynasz budować związek, to zarówno Ty, jak i ta druga osoba niesiecie z sobą wypakowany różnymi rzeczami plecak. Ich część zapakowano Ci wtedy, gdy miałaś/miałeś kilka dni i miesięcy i nawet nie byłaś/byłeś tego świadoma/świadomy. Inną część wkładano Ci w dzieciństwie, powtarzając różne „życiowe prawdy" na temat świata i Ciebie. Jeszcze inne zapakowałeś sobie sam, budując pierwsze relacje” – piszą Ula i Krzysztof.

Co znajduje się w takim plecaku? Psychologowie wymieniają kilka spraw: „Znaleźć się tam mogą wspierające Cię wzory tego, w jaki sposób się dogadywać, kłócić i dbać o siebie nawzajem. Strach przed odrzuceniem, lęk przed bliskością. Poczucie, że musisz zasłużyć sobie na miłość, lub że nie da się Ciebie kochać...Pewnie wszystkiego po trochu...”

„I możesz iść dalej przez życie niosąc ten bagaż i korzystając z jego części. Możesz też przystanąć na chwile, rozpakować go i przyjrzeć się co tam jest i do czego Ci to potrzebne. Czy to bardziej służy, czy przeszkadza? Bo, jak każdy bagaż w plecaku, to swoje waży...” – podkreślają Głowaccy.

Czym jest ten bagaż? „Na samym dnie plecaka leży Twój styl przywiązania. To wynikający z Twoich doświadczeń wczesnodziecięcych sposób budowania relacji. Najczęściej nieświadomy, ale mający potężny wpływ na Twoje emocje i decyzje. Nad nim poupychane są przekazy, jakie otrzymaliśmy będąc dzieckiem. To wtedy dowiadywaliśmy się, czy można nas kochać, czy musimy zasługiwać na miłość, co powinniśmy robić z naszymi potrzebami i emocjami i jak się powinniśmy zachowywać. Często jako dzieci jesteśmy wciskani w pewne ramy, a gdy dorastamy, to cały czas w nich tkwimy” – dzielą się psychologowie. „Co z nim zrobić? Właśnie o tym będziemy chcieli z porozmawiać na webinarze. O tym jaki te poszczególne rzeczy mają wpływ na budowanie relacji, czy warto i w jaki sposób można z nimi pracować i co zrobić, by odpowiednie rzeczy powkładać w plecak naszego dziecka” – dodają małżonkowie prowadzący stronę „Szczęśliwi Razem”. Może to jest właśnie ten czas, aby skorzystać z darmowej pomocy. 

źródło: facebook.com/wiernosc, szczesliwi-razem.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama