Czarnek: do tej pory do polskich szkół zapisano 85 tys. dzieci z Ukrainy

Obecnie w polskich szkołach zapisanych jest 85 tys. dzieci z Ukrainy. W przytłaczającej większości są to uczniowie ze szkół podstawowych – powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Przypomniał o opublikowanym w poniedziałek rozporządzeniu o nauce ukraińskich dzieci.

Szef MEiN w Programie I Polskiego Radia poinformował, że do polskich szkół zapisano dotąd 85 tys. dzieci z Ukrainy. Jak dodał, zdecydowaną większość stanowią uczniowie ze szkół podstawowych. Minister zwrócił uwagę, że według szacunków w Polsce przebywa obecnie około 700 tys. ukraińskich dzieci w wieku szkolnym.

Czarnek podkreślił, że do nauki dzieci z Ukrainy w polskich szkołach trzeba podchodzić bardzo rozważnie.

"Nie sądzę, aby wszystkie dzieci trafiły do polskiego systemu oświaty. Temu też służy wczorajsze rozporządzenie, które zwalnia dzieci ukraińskie z obowiązku szkolnego w Polsce, jeśli łączą się ze swoimi szkołami w Ukrainie, mają lekcje zdalne w obszarach, gdzie nie ma działań wojennych" – zaznaczył szef MEiN.

Dodał, że pozostałe dzieci "powoli wchodzą do systemu oświaty". "Dzieci, które przybywają z wojny, z miast, które są bombardowane, najpierw muszą odpocząć, pozbyć się chociaż częściowo traumy, a później podejmują decyzje wraz z rodzicami o pójściu do szkoły" – podkreślił.

Przypomniał, że MEiN przeznaczył 180 mln zł na dodatkowe godziny zajęć psychologicznych i pedagogicznych dla dzieci ukraińskich i polskich.

Czarnek zwrócił uwagę, że większość ukraińskich dzieci nie zna języka polskiego, dlatego jego nauka jest priorytetem.

"Nie przenosimy jednak systemu ukraińskiego do Polski, ale opiekujemy się dziećmi ukraińskimi na najwyższym poziomie, na jaki nas stać i w miarę możliwości organizacyjnych polskich szkół" – zapewnił minister.

Przypomniał też, że w poniedziałek opublikowano rozporządzenie o nauce ukraińskich dzieci. Regulacja zakłada możliwość przyjęcia do przedszkola i klas I-III, do oddziałów specjalnych i integracyjnych większej liczby dzieci uchodźców z Ukrainy.

Zgodnie z obowiązującymi do tej pory przepisami w oddziale przedszkola mogło być 25 dzieci. Rozporządzenie dopuszcza przyjęcie trzech dodatkowych dzieci uchodźców z Ukrainy. Rozwiązanie to dotyczy także oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej.

Nowela zakłada podobne rozwiązanie w odniesieniu do klas I, II lub III publicznej szkoły podstawowej. Przepisy dopuszczają możliwość zwiększenia liczby uczniów w tych klasach powyżej 25 osób – o 4 uczniów będących obywatelami Ukrainy (dopuszczalna liczba uczniów w tych oddziałach nie może przekraczać 29).

W rozporządzeniu opisano też warunki techniczne obiektów, gdzie można tworzyć oddziały przygotowawcze.(PAP)

 

Autorka: Karolina Kropiwiec

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama